Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. septembra 2018

Moody's: Pravdepodobnosť brexitu bez dohody sa zvýšilaSídlo medzinárodnej ratingovej agentúry Moodys v New YorkuZdieľať
Sídlo medzinárodnej ratingovej agentúry Moodys v New Yorku Foto: TASR/AP
Londýn 13. septembra (TASR) - Pravdepodobnosť odchodu Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody sa podľa ratingovej agentúry Moody's v posledných mesiacoch zvýšila.


Moody's v správe zverejnenej vo štvrtok uvádza, že takzvaný tvrdý brexit by mal rozsiahle negatívne dôsledky na britskú ekonomiku, ale aj na ekonomiky niektorých krajín EÚ. Najviac by zasiahol automobilky, aerolínie a chemický priemysel.

Británia podľa Moody's riskuje rýchle upadnutie do recesie. Británia a EÚ by síce zrejme urýchlene prijali opatrenia, aby obmedzili krátkodobé narušenia, ale brexit bez dohody by určite spôsobil väčšie problémy než regulovaný odchod, uviedol autor správy Moody’s Colin Ellis.

"Bezprostredným dôsledkom by zrejme bol najprv prudký prepad hodnoty britskej libry, čo by viedlo k dočasnému zrýchleniu inflácie a zníženiu reálnych príjmov počas dvoch až troch rokov po brexite. To by malo negatívny vplyv na spotrebiteľské výdavky a spomalilo rast s rizikom, že Británia sa dostane do recesie," uvádza sa v správe.

Británia opustí EÚ 29. marca 2019. Britský minister pre brexit Dominic Raab nedávno požadoval, aby firmy prestali používať brexit ako výhovorku pre slabé výsledky. Podľa Moody’s však odchod bez dohody bude mať najväčší negatívny vplyv na niektoré politicky a strategicky dôležité odvetvia, ako sú napríklad letecký priemysel, letecká doprava, automobilový a chemický priemysel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odborníci:Nie je vylúčené, že pred voľbami objavia protirómske slogany
<< predchádzajúci článok
A. Danko: Rekreačné poukazy ušetria odvody a dane zamestnávateľom

Moody's: Pravdepodobnosť brexitu bez dohody sa zvýšila - diskusné fórum čitateľov