Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. júla 2018

ODBORNÍCI VARUJÚ: Utopiť sa dá aj nad vodnou hladinou



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR
Bratislava 28. júla (TASR) – K utopeniu môže dôjsť aj s hlavou nad úrovňou vodnej hladiny, a to napríklad vtedy, keď organizmus šokom reaguje na kontakt so studenou vodou. Upozorňujú na to záchranári.


"Človeku sa reflexívne v studenej vode uzatvoria dýchacie cesty z dôvodu kŕču hlasiviek, mozog ostáva bez okysličenia a postihnutý sa udusí," upozornil hlavný inštruktor kurzov prvej pomoci Falck Academy Miroslav Nagy. Neodporúča skákať do chladnej vody, keď je telo rozhorúčené. Najprv radí ovlažiť sa, čím sa dá predísť prípadnému šoku organizmu.

Rodičia môžu podľa slov odborníka svoje deti ohroziť i tým, že ich vyhodia do vzduchu a nechajú ich voľne padnúť do vody. "Voda, ktorej sa ľudia nahltajú, nespôsobí problémy. Tie vznikajú až jej vdýchnutím cez nos. Tekutina z pľúc sa nemusí dostať von a môže prenikať do krvného obehu. Tento stav môžu sprevádzať apatia, malátnosť, prípadne modranie prstov," povedal.

Nagy vysvetlil aj rozdiel medzi topením sa v slanej a sladkej vode: "Pri vdýchnutí slaná voda viaže z krvi tekutinu, ktorá sa hromadí v pľúcach a spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Pri vdýchnutí sladkej vody sa voda vstrebáva z pľúc do krvného obehu a prichádza postupne k poškodeniu pľúcnych mechúrikov a k následnému opuchu pľúc."

Po návšteve kúpaliska či iných vodných plôch je dôležité sledovať prípadné zrýchlené či plytké dýchanie, nevoľnosť, mdloby, pretrvávajúci kašeľ alebo zvracanie. V prípade akéhokoľvek podozrenia je vhodné vyhľadať okamžitú pomoc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Nízkych Tatrách ráno skolabovala slovenská turistka
<< predchádzajúci článok
Kukan: V EP som sa sústredil na výzvy súvisiace s bezpečnosťou občanov