Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2006

Odbytové ceny hydiny klesli na 24 až 26 Sk kgHydinárske spoločnosti pripravujú informatívny materiál o vplyve vtáčej chrípky na odbytové ceny hydiny, ktorý chcú prostredníctvom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. marca (WN/SITA) - Hydinárske spoločnosti pripravujú informatívny materiál o vplyve vtáčej chrípky na odbytové ceny hydiny, ktorý chcú prostredníctvom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) predložiť na rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo. Materiál pripravujú hydinári, z dôvodu neprimeraného poklesu cien hydiny. Ako tento týždeň informoval predseda SPPK Ivan Oravec členov výboru, odbytové ceny už klesli pod úroveň 25 až 26 Sk/kg, a niektoré reťazce tlačia ceny ešte nižšie, čím klesajú pod výrobné náklady. Ako ďalej Oravec na zasadnutí výboru informoval niektoré krajiny už prijímajú v tomto smere podporné opatrenia.

Pokles odbytových cien kurčiat pokračoval podľa Agrárnych informácií Slovenska (ATIS) aj koncom februára, keď spracovatelia nakupovali v ôsmom týždni tohto roka jatočné kurčatá v cene od 24 do 26 Sk/kg živej hmotnosti. Priemerná cena na úrovni 25,49 Sk/kg sa tak v dvojtýždňovom porovnaní znížila o 39 halierov, teda o 1,5 %. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak cena kurčiat klesla až o 6,1 %, teda o 1,66 Sk. Objem spracovateľmi nakúpenej hydiny však vzrástol v ôsmom týždni v porovnaní so šiestym týždňom tohto roka o 5,5 %. Priemerné odbytové ceny chladených pitvaných kurčiat triedy A dosiahli v ôsmom týždni tohto roka 55,36 Sk/kg, čo je v medziročnom porovnaní o 3,5 % menej. Ceny mrazených kurčiat klesli medziročne o 5,3 % na úroveň 51,14 Sk/kg.

Ceny hydiny však zaznamenali pokles na trhoch v rámci celej Európske únie (EÚ). Začiatkom tohto roka dosiahla priemerná cena chladených kurčiat za celú EÚ úroveň v prepočte 51,03 Sk/kg, čo je o 9,2 % menej ako začiatkom roku 2005.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Objem úverov SLSP pre MSP vzrástol o viac ako 7 mld. korún
<< predchádzajúci článok
Podľa MZ musia lekári podpísať zmluvy s poisťovňami