Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2006

Podľa MZ musia lekári podpísať zmluvy s poisťovňamiVšeobecní praktickí lekári sú podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povinní uzavrieť zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Ako uvádza MZ v analýze, ktorú na stredajšie zasadnutie vlády predkladá ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. marca (WN/SITA) - Všeobecní praktickí lekári sú podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povinní uzavrieť zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Ako uvádza MZ v analýze, ktorú na stredajšie zasadnutie vlády predkladá minister zdravotníctva Rudolf Zajac, zákon ukladá poisťovni povinnosť uzavrieť zmluvu s každým lekárom, ktorý má v evidencii čo i len jedného jej poistenca. Podľa MZ to však platí aj opačne, teda lekár je povinný uzavrieť zmluvu s poisťovňou. "Vznik tejto zmluvy predpokladá, aby návrh poisťovne na jej uzavretie bol prijatý poskytovateľom v celom rozsahu a bez výhrad. Prijatie návrhu so zmenami, akými sú dodatky, výhrady či obmedzenia, sa považuje za odmietnutie návrhu a súčasne za nový návrh druhej strany na uzavretie zmluvy," uvádza sa v analýze.

Slovenská lekárska komora (SLK) však takýto výklad zákona považuje za účelový. Ako pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár SLK Eduard Kováč, podľa právnikov SLK zákon jednoznačne ukladá povinnosť uzatvárať zmluvu iba poisťovni, nie poskytovateľovi. "Lekárom nemožno ukladať iné povinnosti, len tie, ktoré pozná zákon," zdôraznil Kováč. Ako dodal, dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je zmluvným vzťahom medzi lekárom a pacientom a nezávisí od toho, či má lekár s príslušnou poisťovňou uzavretú zmluvu. Pacient si teda môže vybrať lekára, ktorý má zmluvu s jeho poisťovňou.

Ak sa lekár a zdravotná poisťovňa nedohodnú na uzatvorení zmluvy, môže sa podľa MZ ktorýkoľvek z nich obrátiť na súd. Toto ustanovenie sa týka iba všeobecných lekárov, so špecialistami musí poisťovňa podpísať zmluvy iba v rozsahu minimálnej verejnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SLK sa nechce dať zatiahnuť do predvolebného boja (4. 3. 2006)
 SLK je podľa Mikloša politicky zneužitá Smerom a SF (3. 3. 2006)
 Situácia v je podľa premiéra dielom intríg Smeru a SF (3. 3. 2006)
 Situácia v zdravotníctve je dielom intríg Smeru a SF (3. 3. 2006)
 SLK žiada od poisťovní reálne ceny (2. 3. 2006)nasledujúci článok >>
Odbytové ceny hydiny klesli na 24 až 26 Sk kg
<< predchádzajúci článok
Združenie BSA spustilo kampaň proti softvérovej kriminalite