Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. februára 2009

Odloženie stavby radaru pochopíme, vyhlásil SchwarzenbergČeská republika nemá nič proti tomu, aby sa vybudovanie amerického radaru na českom území, ktorým sa má rozšíriť americký systém protiraketovej obrany, o niekoľko rokov odložilo. Vo Washingtone to ...Zdieľať
PRAHA 10. februára (WEBNOVINY) - Česká republika nemá nič proti tomu, aby sa vybudovanie amerického radaru na českom území, ktorým sa má rozšíriť americký systém protiraketovej obrany, o niekoľko rokov odložilo. Vo Washingtone to v pondelok vyhlásil český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, ktorý patrí na českej politickej scéne k najväčším zástancom radaru. "Úplne pochopíme, keby americká administratíva vybudovanie radaru o tri roky posunula. Proti tomu by sme v zásade nič nemali," cituje Schwarzenberga intennetový server iDnes.cz.


Šéf českej diplomacie sa v pondelok stretol s predsedami obranného a zahraničnopolitického výboru amerického Senátu Carlom Levinom a Johnom Kerrym. Ešte počas letu do Washingtonu Schwarzenberg odhadoval, že Američania by mohli radar vybudovať v roku 2015. Predtým vláda odhadovala jeho stavbu na rok 2011 alebo 2012. Po stretnutí s Levinom a Kerrym šéf českej diplomacie uviedol, že podľa súčasnej americkej administratívy je možné "sa trochu hrať s časom", pretože nebezpečenstvo z Iránu, pred ktorým má radar chrániť, bude aktuálne až o niekoľko rokov. "Do tej doby by sa s tým pomaly malo začať," mieni Schwarzenberg.

Projekt výstavby radaru v Českej republike a raketovej základne v Poľsku rozbehla ešte predchádzajúca republikánska administratíva Georgea Busha. Súčasná administratíva Baracka Obamu sa zatiaľ k budúcnosti projektu úplne jasne nevyjadrila a objavujú sa náznaky, že by rozširovanie systému mohla zrušiť alebo aspoň pozastaviť. Podľa niektorých informácií sú Spojené štáty ochotné s projektom počkať výmenou za dohodu o veľkom jadrovom odzbrojení s Ruskom. Moskva proti budovaniu základní v ČR a Poľsku veľmi ostro protestuje a tvrdí, že nebudú namierené proti Iránu, ale proti nej.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ohňostroj v Číne zničil novú dominantu Pekingu
<< predchádzajúci článok
Záchranný balík je potrebné prijať čím skôr, vyhlásil Obama