Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. marca 2023

Odmietne Fínsko ponuku Turecka? Prezident Niinistö pripustil vstup do NATO ešte pred ŠvédskomŠvédsko nebude v zraniteľnej bezpečnostnej situácii, hoci by Fínsko do Severoatlantickej aliancie vstúpilo prvé. „Je možné, že Fínsko vstúpi do NATO pred Švédskom," povedal fínsky prezidentZdieľať
finland_ukraine_invasion_69236 3aeb32dbe7ce4230b0dffa221dc74be5 676x451 19.3.2023  - Švédsko nebude v zraniteľnej bezpečnostnej situácii, hoci by Fínsko do Severoatlantickej aliancie vstúpilo prvé. „Je možné, že Fínsko vstúpi do NATO pred Švédskom," povedal fínsky prezident Sauli Niinistö v rozhovore pre švédskeho verejnoprávneho vysielateľa SVT, ktorý odvysielali v nedeľu.

Ponuka TureckaMali by sme odmietnuť ponuku Turecka na ratifikáciu? Znie to trochu bláznivo. Bola by to strašne náročná situácia, ak by sme Ankare povedali ‘nie’," povedal fínsky prezident.

Niinistö tak poukázal na svoju piatkovú návštevu v Ankare, počas ktorej turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že jeho vláda bude napredovať v procese ratifikácie prihlášky Fínska do NATO.


Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v NATO pred desiatimi mesiacmi krátko po tom, ako Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Podľa pravidiel NATO musia rozšírenie aliancie jednomyseľne schváliť všetci jej terajší členovia.
 

Niinistö dodal, že Fínsko, Švédsko a Dánsko v súčasnosti separátne rokujú s USA o bezpečnostných otázkach v snahe dosiahnuť bilaterálne vojenské pakty podobné tomu, ktorý už skôr s Washingtonom uzavrelo Nórsko.

Vojenské dohody s USA


Myslím si, že to je veľká zmena, takmer väčšia ako členstvo v NATO," vyjadril sa fínsky prezident o prebiehajúcich rokovaniach s USA, keď dostal otázku, čo bude s bezpečnosťou Švédska, ak sa rozhovory o vstupe do NATO budú naťahovať.

Znamená to veľa, ak my všetci (škandinávske štáty) budeme mať priame a dosť podobné (vojenské) dohody s USA," dodal.


Zdroj: SITA.sk - Odmietne Fínsko ponuku Turecka? Prezident Niinistö pripustil vstup do NATO ešte pred Švédskom © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muž aj žena vypadli v Petržalke z okna, polícia v byte našla telo 10-ročného chlapca
<< predchádzajúci článok
Ukrajina odsúdila šéfa nelegálnej ruskej okupačnej administratívy, riadil krádež obilia