Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. mája 2007

Odvolací súd v prípade Jukosu potvrdil predošlý verdikt



Za predpokladu, že vyhlásenie bankrotu koncernu Jukos v Rusku je právoplatné, si môže správca konkurznej podstaty uplatňovať svoje akcionárske práva vzťahujúce sa na akcie spoločností ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Za predpokladu, že vyhlásenie bankrotu koncernu Jukos v Rusku je právoplatné, si môže správca konkurznej podstaty uplatňovať svoje akcionárske práva vzťahujúce sa na akcie spoločností registrovaných v Holandsku. Také je štvrtkové rozhodnutie Odvolacieho súdu v Amsterdame v skrátenom konaní v prípade holandskej dcéry Jukosu, spoločnosti Jukos Finance B.V. Ako ďalej informovala Claire Davidson zo spoločnosti Jukos International UK, odvolací súd tak potvrdil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, že v prípade legitímnosti vyhlásenia bankrotu firmy Jukos v Rusku je ruský správca konkurznej podstaty oprávnený zastupovať spoločnosť Jukos Oil Company aj v Holandsku.

Riaditelia Jukos Finance však naďalej považujú vyhlásenie bankrotu Jukos Oil Company v Rusku za nelegitímne. "Táto otázka bude posúdená v ďalšom, riadnom súdnom konaní v Holandsku, pričom v tejto veci sa už vykonali potrebné procedurálne kroky," uviedla Davidson s tým, že aj vo veci štvrtkového rozhodnutia amsterdamského odvolacieho súdu bude ešte proces pokračovať, keďže riaditelia Jukos Finance sa obrátia na Najvyšší súd v Holandsku.

Napriek tomu, že vyhlásenie bankrotu spoločnosti Jukos Oil Company nemá podľa Davidson v Holandsku právnu silu, ruský správca môže na základe rozhodnutia odvolacieho súdu tiež meniť členov manažmentu v jej holandskej dcérskej spoločnosti Jukos Finance. "Je to pre nás sklamanie, ale pozícia riaditeľov Jukos Finance Brucea Misamora a Davida Godfreyho zostáva nezmenená, keďže stále nebola zodpovedaná otázka legitímnosti vyhlásenia konkurzu Jukos Oil Company. Naďalej budeme pokračovať v našom úsilí pri dokazovaní tejto skutočnosti na pôde holandských súdov," uviedla Davidson. Práve s Misamorom a Godfreyom sa 9. augusta minulého roku dohodol slovenský minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na spätnom odkúpení akcií slovenského prepravcu ropy Transpetrol. O štyri dni neskôr však týchto manažérov spoločnosti Jukos Finance odvolal ruský správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun, podľa ktorého konali proti záujmom akcionárov, keď rokovali o predaji zahraničných aktív Jukosu. Odvolaní riaditelia Jukos Finance však vzhľadom na nezodpovedanú otázku o legitimite vyhlásenia bankrotu v Rusku považujú právoplatnosť svojho odvolania stále za nejednoznačnú.

Ako ďalej informovala Davidson, Misamore a Godfrey sa v tomto skrátenom procese odvolávali na takzvaný princíp teritoriality. Podľa tohto princípu, ak podmienky nie sú upravené inak špecifickou zmluvou danej krajiny s Holandskom, platí, že aktíva registrované v Holandsku, ako napríklad akcie Jukos Finance, nie sú súčasťou procesu likvidácie pri bankrote spoločnosti v zahraničí. Medzi Ruskou federáciou a Holandskom žiadna zmluva, ktorá by upravovala uvedený princíp, uzatvorená nebola. Napriek existencii princípu teritoriality Odvolací súd v Amsterdame rozhodol, že táto skutočnosť nebráni ruskému správcovi konkurznej podstaty v uplatňovaní si svojich akcionárskych práv a vykonávaní zmien v manažmente.

Popri argumente princípu teritoriality, považujú podľa Davidson Misamore a Godfrey celý proces vyhlásenia bankrotu spoločnosti Jukos Oil Company za nelegitímny. "Vzhľadom na to, že posúdenie právoplatnosti vyhlásenia bankrotu nebolo súčasťou skráteného súdneho konania, váha dnešného rozhodnutia je limitovaná spochybnením vyhlásenia bankrotu Jukos Oil Company ako takého. Holandské súdy zastávajú názor, že v skrátenom konaní nemôžu rozhodnúť, či vyhlásenie bankrotu Jukos Oil Company v Rusku prebehlo podľa požadovaných štandardov," dodala Davidson s tým, že táto otázka bude posúdená v riadnom súdnom konaní, pričom v tejto veci už boli vykonané potrebné procedurálne kroky.

Jukos, kedysi najväčšia ruská ropná spoločnosť, sa rozhodol predať podiel v slovenskom Transpetrole pre problémy, do ktorých sa dostal, keď mu ruské daňové úrady vyrubili pohľadávku za nezaplatené dane vo výške 27,5 mld. USD. Jukos potom v decembri 2004 prišiel v nútenej aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala spoločnosť Rosnefť. Moskovský konkurzný súd 1. augusta minulého roka vyhovel žiadosti konkurzného správcu a vyhlásil bankrot Jukosu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Premiér trvá na schválení ZP v predloženej podobe
<< predchádzajúci článok
MPSVR sa pripravuje na komunikáciu s občanmi k zavedeniu eura