Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

31. januára 2020

Ohrozený gepard sa môže vrátiť do prírody, rozhodol súdGepard je jediným veľkým cicavcom, ktorý v Indii vyhynul po tom, ako krajina v roku 1947 získala nezávislosť.Zdieľať
Ohrozený gepard sa môže vrátiť do prírody, rozhodol súd

Indický najvyšší súd rozhodol, že gepardy môžu byť znova introdukovaní do voľnej prírody. Rozhodnutie prichádza 70 rokov po tom, ako boli tieto mačkovité šelmy v Indii vyhubené.


Najvyšší súd v reakcii na požiadavky vlády vyhlásil, že africký gepard by sa mohol introdukovať do voľnej prírody v "starostlivo zvolenej lokalite", uvádza stanica BBC.

Gepardy sú ohrozeným druhom, píše sa v Dohovore o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).

Vo voľnej prírode aktuálne žije iba 7100 gepardov, z ktorých sú takmer všetky v Afrike. Ázijského geparda, ktorý kedysi žil v častiach Indie, dnes možno nájsť iba v Iráne; podľa odhadov je ich len približne 50 kusov.

Indický najvyšší súd uviedol, že gepard africký bude v krajine nasadený iba experimentálne na zistenie, či sa dokáže adaptovať na indické podmienky.

Gepard je jediným veľkým cicavcom, ktorý v Indii vyhynul po tom, ako krajina v roku 1947 získala nezávislosť.

V rezervácii Čandraprabhá v severnej časti indického štátu Uttarpradéš bol v 50. rokoch 20. storočia reintrodukovaný lev, ale medzičasom ho pytliaci vyhubili.

Prvého geparda na svete vychovali v zajatí práve v Indii počas vlády mogulského cisára Džahángíra (1605-1627).

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Barbora Švidraňová predstavila nový singel a klip Kráľovná
<< predchádzajúci článok
KINO NOVINKY TÝŽDŇA: Malé ženy, Attila a Labková patrola

Ohrozený gepard sa môže vrátiť do prírody, rozhodol súd - diskusné fórum čitateľov