Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

05. marca 2021

Okolnosti použitia 35 miliónov objednaných testov na domáce samotestovanie sú stále neznámeMinisterstvo zdravotníctva SR stále neprezradilo, či bude možné 35 miliónov objednaných testov používať na domáce samotestovanie.Zdieľať
Okolnosti použitia 35 miliónov objednaných testov na domáce samotestovanie sú stále neznáme

O nákupe týchto testov informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí aj premiér Igor Matovič.

Expert na zdravotníctvo a bývalý generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana tvrdí, že Slovensko neobjednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ale ďalších 35 miliónov antigénových testov.

Zhodný s nazálnym

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre agentúru SITA uviedla, že výrobca testov ešte pred podpisom zmluvy predložil potvrdenia, podľa ktorých je produkt technicky zhodný s nazálnym typom testov.

Na základe doloženej dokumentácie je teda zrejmé, že testy sa môžu použiť na výter zo špičky nosa, ktorý je komfortnejší a menej nepríjemný, než sú testy, ktoré sa v súčasnosti používajú napríklad v mobilných odberových miestach,“ uviedla hovorkyňa rezortu. Dodala, že sa aktuálne pracuje na detailoch, následne bude ministerstvo zdravotníctva verejnosť informovať.

Povolenie na samodiagnostiku

Minister Krajčí už požiadal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, aby pre nazálne typy testov na samotestovanie vydal povolenie. Ako úrad informoval, výnimku pre nazálne antigénové testy na samodiagnostiku zatiaľ neudelil.

Výnimku je pripravený udeliť, ich bezpečnosť však najskôr musí posúdiť odborná komisia. „Je to štandardný postup, ktorý musíme dodržať. Podobne sme postupovali aj pri udeľovaní ostatných výnimiek počas pandémie, napríklad v prípade respirátorov,“ vysvetlila predsedníčka úradu Katarína Surmíková Tatranská.

Komfortnejší nazálny test

Od firmy SD Biosensor štát objednal 20 miliónov testov, od Siemens Healthcare ďalších 15 miliónov. Celková suma dosiahla takmer 140 mil. eur. Test od Biosensoru však podľa Smatanu nie je samotestovací ani nazálny. Uviedol, že ide o štandardný antigénový test, tak, ako je aj registrovaný a používaný masovo u nás.

Biosensor má podľa neho nazálne testy, ale nie na samotestovanie. Tie uviedli na trh v polovici decembra a volajú sa inak, ako tie, ktoré Slovensko objednalo. V druhom prípade ide síce o nazálne testy od Siemens Healthcare, ale nie sú podľa Smatanu určené na samotestovanie.

Ster si môžu spraviť pod dozorom ľudia, ale problém je v tom, že pri vyhodnotení sa stále musí nakvapkávať vzorka. Nie je to teda predpripravený samotest, ale komfortnejší nazálny test,“ doplnil. Ani jeden z uvedených testov tak podľa neho neumožní avizovanú zmenu v testovacej stratégii.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko objednalo 35 miliónov testov určených na samotestovanie (3. 3. 2021)
 Minuloročné celoplošné testovanie stálo vyše 119 miliónov eur (2. 3. 2021)
 60 obcí stratilo trpezlivosť a odmietajú ďalej viac testovať. Nevidia v tom už totiž zmysel (19. 2. 2021)
 J. Naď: V štruktúrach ZMOS sú starostovia usmerňovaní proti testovaniu (18. 2. 2021)
 Bratislava upustí od nárazových víkendových testovaní ľudí na COVID-19 (14. 2. 2021)
 Krajčí: Náhodná kontrola mobilných odberových miest (MOM) nedopadla dobre (11. 2. 2021)
 Mesto Nitra končí s víkendovým testovaním, mobilné odberové miesta prevezmú súkromníci (11. 2. 2021)
 Mesto Banská Bystrica nebude cez víkend testovať na COVID-19, odporúča využiť iné odberové miesta (10. 2. 2021)
 Inštitút ľudských práv: Povinné testovanie každý týždeň porušuje ľudské práva (7. 2. 2021)
 Koronavírus: Testovanie pre COVID automat pokračuje, mestá pripravujú odberné miesta (online) (4. 2. 2021)nasledujúci článok >>
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmeny v ambulanciách, vzniknúť by mali nové v najkritickejších regiónoch
<< predchádzajúci článok
Po zemetraseniach pri Novom Zélande vydali varovanie pred cunami

Okolnosti použitia 35 miliónov objednaných testov na domáce samotestovanie sú stále neznáme - diskusné fórum čitateľov