Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2021

Krajčí: Náhodná kontrola mobilných odberových miest (MOM) nedopadla dobre



Na Slovensku je podľa Krajčího zriadených viac ako 570 odberových miest a ďalšie zmluvy sa majú spracovať.



Zdieľať
Krajčí: Náhodná kontrola mobilných odberových miest (MOM)  nedopadla dobre

Prvá náhodná kontrola mobilných odberových miest (MOM) nedopadla dobre, na miesta, kde zaznamenali nedostatky, príde oficiálna kontrola. Ak nebudú dodržané požiadavky, budú sa udeľovať pokuty a môže dôjsť aj k rušeniu zmluvných vzťahov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Informoval tiež, že spoločnosť Pfizer bude krátiť dávky vakcín na ďalší mesiac, preto sa tempo očkovania spomalí.


Na Slovensku je podľa Krajčího zriadených viac ako 570 odberových miest a ďalšie zmluvy sa majú spracovať. Na MOM, na ktorých zistili nedostatky, pošlú oficiálnu kontrolu. "Bude hodnotiť, či jednotlivé mobilné odberové miesta spĺňajú požiadavky zmluvného vzťahu. V prípade, že to tak nebude, budú udeľované pokuty, eventuálne sa budú rušiť zmluvné vzťahy," uviedol minister.

Krajčí tiež informoval, že spoločnosť Pfizer vo štvrtok oznámila, že bude opäť krátiť dodávky vakcín na ďalší mesiac, tempo očkovania sa preto spomalí. Dodávky sa majú využívať prioritne na preočkovanie. "Zatiaľ sme dostali informácie, že budeme mať okolo 51.000 dávok týždenne," skonštatoval s tým, že Slovensko sa angažuje v tom, aby sme mohli dostať vakcíny aj mimo oficiálnych zásielok.

Od 1. marca by chcel rezort otvoriť aj veľkokapacitné očkovacie centrá. "Pokiaľ vakcín bude dosť a bude všetko dobre pripravené, chceli by sme v marci začať v krajských mestách," skonštatoval minister.

Šéf rezortu zdravotníctva ubezpečil, že testy, ktoré na Slovensku máme, vedia spoľahlivo detekovať mutácie nového koronavírusu. Pripomenul, že aj zaočkovaná osoba musí ísť po návrate zo zahraničia do karantény, keďže napríklad vakcína od spoločnosti AstraZeneca nie je dostatočne účinná na juhoafrickú mutáciu nového koronavírusu.

Európska komisia by podľa Krajčího bola rada, ak by členské krajiny sekvenovali päť až desať percent svojich vzoriek vírusu. "Slovensko zatiaľ takéto kapacity zďaleka nemá," povedal s tým, že predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík má do desiatich dní poskytnúť zoznam všetkých centier na území Slovenska, ktoré by mohli začať sekvenovať, aby sa čo najviac zvýšili kapacity sekvenácie. Dodal, že ide o relatívne drahý projekt. Je preto na zváženie, že by sa časť našich vzoriek sekvenovala v iných krajinách, keďže v niektorých by malo byť možné uskutočňovať to aj zadarmo.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Mesto Nitra končí s víkendovým testovaním, mobilné odberové miesta prevezmú súkromníci (11. 2. 2021)
 Mesto Banská Bystrica nebude cez víkend testovať na COVID-19, odporúča využiť iné odberové miesta (10. 2. 2021)
 Inštitút ľudských práv: Povinné testovanie každý týždeň porušuje ľudské práva (7. 2. 2021)
 Koronavírus: Testovanie pre COVID automat pokračuje, mestá pripravujú odberné miesta (online) (4. 2. 2021)
 Vláda sa posnaží pomôcť samosprávam s nákladmi za celoplošné testovanie obyvateľov, uviedol Krúpa (30. 1. 2021)
 Rozdielne výsledky testovania na koronavírus prezentované vládou sú necitlivé a neprípustné, myslí si primátor Nitry (30. 1. 2021)
 Testovať sa bude v Dolnom Kubíne aj v Liptovskom Mikuláši (30. 1. 2021)
 Remišová: Celoplošné testovanie na koronavírus nemá očakávaný prínos (28. 1. 2021)
 Kollárovo hnutie Sme rodina nepodporí ďalšie kolo testovania, ľudia už toho majú plné zuby (28. 1. 2021)
 Bratislavský samosprávny kraj po zozbieraní dát po plošnom testovaní identifikoval štatisticky významné odchýlky (27. 1. 2021)



nasledujúci článok >>
Vedci: Britský variant koronavírusu sa môže stať najrozšírenejším
<< predchádzajúci článok
Sulíkov univerzálny odškodňovací zákon skúma ministerstvo financií, partneri ho už dvakrát odmietli