Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. septembra 2018

OĽaNO chce zvýšiť platy zdravotných sestier a pôrodných asistentiekIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: FOTO/ÚPMD
Bratislava 13. septembra (TASR) – Odchod sestier a pôrodných asistentiek spôsobuje ich nedostatok v slovenskom zdravotníctve. Upozornilo na to opozičné hnutie OĽaNO, ktoré preto navrhuje zvýšenie ich platov. To by malo podľa neho "priamy dopad na ich zastabilizovanie". Na tlačovej konferencii vo štvrtok o tom informovali poslanci Národnej rady (NR) SR Marek Krajčí, Elena Červeňáková a Alan Suchánek (všetci OĽaNO).


"Predpokladáme, že táto zmena by mohla zastabilizovať sestry a pôrodné asistentky, aby neodchádzali z ústavných zdravotníckych zariadení a mohla by motivovať aj skupinu slovenských sestier, ktoré pracujú v zahraničí, a ktoré by sa vrátili naspäť domov a tiež mladé sestry, ktoré odchádzajú do zahraničia," dodalo OĽaNO.

"Ak nepristúpime na reálne, dlhodobé a strategické zmeny v zdravotníctve, ktoré sa budú dotýkať ľudských zdrojov a nielen investícií do materiálovo-technického zabezpečenia budov zdravotníckych zariadení, môže dôjsť k naplneniu takého scenára, že sa nebude mať kto postarať o našich pacientov," uviedla Červeňáková.

Podľa opozičnej poslankyne síce zamestnávatelia "deklarujú, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je zabezpečené", no Červeňáková sa pýta "dokedy" "za akých podmienok". "V súčasnosti podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pracuje v zdravotníctve 31.000 zdravotných sestier. Sestier, ktoré majú 50 rokov a viac, je jedna tretina," uviedla. Pripomenula, že sestier vo veku medzi 50 až 60 rokov je 8500 a vo veku nad 60 rokov je 2250. "To znamená, že o desať rokov nám odíde dokopy 10.750 sestier a o štyri roky nám odíde 6000 sestier 55-ročných a starších," zhodnotila.

Šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová vyzvala všetkých poslancov, bez ohľadu na to, do ktorého klubu patria, aby si uvedomili, čo v budúcnosti prinesie neriešenie tejto problematiky. Návrh vníma pozitívne aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). "Ak sa zvyšuje mzda v iných odvetviach, zaslúžia si lepšie ohodnotenie zvlášť tí, ktorí sa starajú o zdravie a životy občanov SR. A nebudú musieť od pacientov odchádzať do zahraničia či za montážny pás," povedala Monika Kavecká, predsedníčka OZ SaPA.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) uviedla, že o zvýšení platu pre sestry a pôrodné asistentky sa už rokovalo. "Ja si plne uvedomujem, že treba niečo robiť s platmi sestier, ale aj iných zdravotníckych pracovníkov, čiže sa nám to javí tak, že by sme v priebehu dvoch rokov zvýšili plat o desať percent sestrám aj zdravotníckym pracovníkom," zhrnula.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hamé posilňuje podnik Doma v Prešove, bojuje s nedostatkom pracovníkov
<< predchádzajúci článok
Október na zámku v Bojniciach bude opäť patriť posedeniam pri čaji

OĽaNO chce zvýšiť platy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek - diskusné fórum čitateľov