Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. marca 2007

Olmert sa budúci týždeň druhýkrát stretne s AbbásomIzraelský premiér Ehud Olmert a palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa budúci týždeň stretnú na druhom summite v priebehu štyroch týždňov. Témou ich rokovaní by mali byť skôr humanitárne ...Zdieľať

JERUZALEM 6. marca (WEBNOVINY) - Izraelský premiér Ehud Olmert a palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa budúci týždeň stretnú na druhom summite v priebehu štyroch týždňov. Témou ich rokovaní by mali byť skôr humanitárne záležitosti ako korene izraelsko-palestínskeho sporu, uviedla v utorok Olmertova hovorkyňa Miri Eisinová. Informáciu potvrdili aj Abbásovi spolupracovníci. Presný dátum stretnutia zatiaľ nebol dohodnutý. Podľa Eisinovej je dôležité pokračovať v takýchto stretnutiach, aby sa udržiavala otvorená komunikácia medzi oboma stranami.

Abbás a Olmert sa prvýkrát stretli 19. februára za účasti americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej. Izraelský denník Maariv informuje, že na nasledujúcom stretnutí budú obaja lídri rokovať osamote a Riceová sa s každým z nich stretne osobitne koncom marca. Maariv ďalej konštatuje, že Olmert sa pokúsi o posilnenie osobných kontaktov s umierneným Abbásom a pokúsi sa palestínskeho lídra presvedčiť, aby odstúpil od nového spojenectva s militantným Hamasom. Februárový trojsummit priniesol v súvislosti s novou obávanou koalíciou Fatahu a Hamasu málo výsledkov. Riceová sa po stretnutí vyjadrila, že rokovania nezaznamenali žiaden posun v obnovení mierových rokovaní, čo bolo oficiálne hlavným cieľom summitu.

Hamas s Fatahom sa na vytvorení takzvanej vlády národnej jednoty dohodli začiatkom februára na rokovaní medzi Abbásom a exilovým vodcom Hamasu Chálidom Mišálom v saudskoarabskej Mekke. V takzvanej Deklarácii z Mekky sa okrem iného píše, že budúca palestínska vláda bude rešpektovať dohody, ktoré Palestínčania v minulosti uzatvorili s Izraelom. Hamas však stále trvá na tom, že to ešte neznamená automaticky uznanie Izraela. Ten, rovnako ako Spojené štáty, podmieňuje akékoľvek rokovania s budúcou palestínskou vládou práve uznaním židovského štátu, odmietnutím násilia zo strany Palestínčanov a rešpektovaním všetkých dohôd, ktoré v minulosti Izrael dosiahol s Palestínčanmi.

Napriek dohode sa zatiaľ Abbásovi a premiérovi Ismáílovi Haníjovi z Hamasu nepodarilo dohodnúť na podmienkach, za akých by mala byť sformovaná ich spoločná vláda. Rokovania by mali pokračovať v utorok.
Podľa Abbásových poradcov nová palestínska vláda vznikne najneskôr do týždňa.

SITA, AP, AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fraport zvýšil vlani tržby o 2,6 % na 2,144 mld. eur
<< predchádzajúci článok
Viac ako dve pätiny prevádzok nevyhoveli kontrole ŠVPS