Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

11. októbra 2007

Opar sa nelieči natieraním zubnou pastouVírus herpes simplex, ktorý spôsobuje dva typy oparov - na tvári a v okolí úst a v oblasti genitálií alebo bedier, v sebe nosí asi 90 percent populácie. Nie u každého sa ale prejaví. Viac ako ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) - Vírus herpes simplex, ktorý spôsobuje dva typy oparov - na tvári a v okolí úst a v oblasti genitálií alebo bedier, v sebe nosí asi 90 percent populácie. Nie u každého sa ale prejaví. Viac ako šesťkrát ročne sa opar vyskytne asi u desiatich percent populácie. Informoval o tom internetový portál idnes.cz a ako dodal, nie je jasné prečo. Známy je aj takzvaný pásový opar, ten ale spôsobuje iný vírus.

Jednou z možných príčin, prečo sa opary spôsobené vírusom herpes simplex objavujú, je oslabenie imunitného systému, nedostatok vitamínov a iných dôležitých látok. Dôležitú úlohu zohráva aj stres a kolísanie hladiny hormónov. U žien sa teda opary vyskytujú častejšie v čase menštruácie. Rizikovejšie je aj obdobie, keď je osoba nachladnutá alebo chorá.

Ľudia, ktorí mávajú opar častejšie a poznajú ako sa prejavuje, vedia o jeho tvorbe hneď na začiatku. Boľavé miesto si potom liečia prípravkami voľne dostupnými v lekárňach. Pre tých, ktorí priebeh vzniku oparu nepoznajú idnes.cz vysvetľuje, že prvým príznakom tvorby býva pocit napätia alebo štípanie na postihnutom mieste. Po niekoľkých hodinách miesto sčervenie a postupne vznikajú malé opuchliny - pľuzgieriky s čírou tekutinou vo vnútri. Tieto postupne praskajú a vytvorí sa tzv. impetigo (infekčné postihnutie kožného krytu). Zápal sa môže prejavovať aj zväčšením uzlín, horúčkou, nevoľnosťou.

Neliečený opar zmizne asi za dva týždne. Treba ho však liečiť, čím sa ale nemyslí natieranie zubnou pastou. To môže iba podráždiť sliznicu. Opary sa liečia špeciálnymi masťami, ktoré bývajú zväčša drahé, no vydržia dosť dlho, pretože na postihnuté miesto stačí natrieť malé množstvo krému.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Českým pedofilom by mala pomôcť animovaná detská pornografia
<< predchádzajúci článok
SR podľa Eurostatu s druhým najvyšším rastom HDP v únii

Opar sa nelieči natieraním zubnou pastou - diskusné fórum čitateľov