Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. októbra 2007

SR podľa Eurostatu s druhým najvyšším rastom HDP v úniiHrubý domáci produkt (HDP) Európskej únie (EÚ) v druhom kvartáli medziročne stúpol o 2,8 %. Vyplýva to z druhého odhadu štatistického úradu Eurostat na základe údajov očistených od ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) - Hrubý domáci produkt (HDP) Európskej únie (EÚ) v druhom kvartáli medziročne stúpol o 2,8 %. Vyplýva to z druhého odhadu štatistického úradu Eurostat na základe údajov očistených od sezónnych vplyvov. V medzikvartálnom porovnaní sa tento ukazovateľ ekonomického rastu zvýšil o 0,5 %. Medziročný hospodársky rast 13-člennej eurozóny v sledovanom období predstavoval 2,5 %, pričom oproti prvému štvrťroku ekonomika menovej únie posilnila o 0,3 %. Pre porovnanie hospodárstvo USA si v druhom kvartáli medziročne polepšilo o 1,9 % a medzikvartálne o 0,9 %. Japonsko evidovalo medziročný rast HDP na úrovni 1,7 %, kým v medzikvartálnom porovnaní ukazovateľ oslabil 0,3 %.

Hospodárstvo Slovenskej republiky v druhom kvartáli na základe údajov neočistených od sezónnych vplyvov medziročne posilnilo o 9,4 %, čo predstavuje druhý najvyšší rast spomedzi všetkých štátov EÚ, ktoré poskytli Eurostatu údaje. V sledovanom období najviac posilnila ekonomika Lotyšska, a to o 11 %. Na druhom mieste skončilo Slovensko, s už uvedeným 9,4-percentným rastom HDP a tretí najväčší nárast zaznamenalo Estónsko, a to o 7,7 %. V medzikvartálnom porovnaní si slovenská ekonomika polepšila o 2,4 %, čo predstavuje taktiež druhý najvyšší nárast v rámci štátov EÚ, ktoré Eurostatu poskytli údaje. Na prvom mieste sa umiestnilo Lotyšsko s rastom HDP o 2,7 % a tretiu priečku obsadila Litva, ktorej ekonomika medzikvartálne zrýchlila o 2,1 %.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Opar sa nelieči natieraním zubnou pastou
<< predchádzajúci článok
Súd údajne porušil ľudské práva obžalovaného Daniela M.

SR podľa Eurostatu s druhým najvyšším rastom HDP v únii - diskusné fórum čitateľov

Slovensko do toho!11.10. 16:22:12