Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. augusta 2006

OSN chce rozmiestniť v Libanone do 15 dní 3500 vojakovOrganizácia Spojených národov (OSN) by chcela rozmiestniť v Libanone do pätnástich dní prvých 3500 vojakov z plánovanej 15 000-člennej mierovej misie. V New Yorku to v utorok povedal Hedi Annabi, ...Zdieľať

NEW YORK 15. augusta (WEBNOVINY) - Organizácia Spojených národov (OSN) by chcela rozmiestniť v Libanone do pätnástich dní prvých 3500 vojakov z plánovanej 15 000-člennej mierovej misie. V New Yorku to v utorok povedal Hedi Annabi, námestník generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie.

Mierovým jednotkám by malo podľa posledných informácií agentúry AFP veliť Francúzsko a prispieť by do nich malo aj Nemecko. So šéfom francúzskej diplomacie Philippom Douste-Blazym sa o zložení jednotiek v utorok telefonicky zhovárala aj americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. Ako informoval hovorca ministerstva Sean McCormack, Riceová o tomto probléme rokovala aj na utorňajšom stretnutí s izraelským vicepremiérom Šimonom Peresom.

McCormack odmietol špecifikovať, dokedy by mali byť jednotky sformované. Vyhlásil, že žiadny časový plán ešte neexistuje. "Je nám jasné, že tieto jednotky treba vytvoriť urýchlene a vyslať do oblasti čím skôr," povedal.

Nemecký minister obrany Franz Josef Jung v utorok večer vyhlásil, že do misie OSN v Libanone je pripravená prispieť aj jeho krajina. Konkrétny návrh nemeckej účasti podľa neho zverejní už v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Podľa utorňajšieho vydania nemeckého denníka Tagesspiegel nemecká vláda zvažuje, že do misie prispeje námornými jednotkami, ktoré by mali hliadkovať pri pobreží Libanonu a Izraela.

Vyslanie pätnásťtisícových jednotiek OSN je súčasťou medzinárodného plánu na obnovu vojnou zničeného Libanonu, ktorý je založený na rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN číslo 1701. Jednotky OSN by mali pôsobiť v spolupráci s 15 000 vojakmi libanonskej armády na juhu krajiny, kde malo doteraz základne libanonské militantné hnutie Hizballáh.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O zahraničných Slovákoch aj štátnom rozpočte 2007
<< predchádzajúci článok
Počet obetí tajfúnu Saomai stúpol na 319