Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. augusta 2006

O zahraničných Slovákoch aj štátnom rozpočte 2007Zahraniční Slováci, ktorí včas nezískali späť občianstvo, by mali mať právo na vrátenie majetku. Zákon, ktorý by umožnil dodatočné reštitúcie, chce iniciovať vicepremiér Dušan Čaplovič ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) - Zahraniční Slováci, ktorí včas nezískali späť občianstvo, by mali mať právo na vrátenie majetku. Zákon, ktorý by umožnil dodatočné reštitúcie, chce iniciovať vicepremiér Dušan Čaplovič a predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová. Okrem výrazného zvýšenia pomoci krajanom v budúcom roku mienia presadiť aj rokovania o presídlení kirgizských Slovákov do pôvodnej vlasti.
V správe, o ktorej dnes bude rokovať vláda, navrhujú rozdeliť cez granty 40 miliónov korún. V tomto roku to má byť necelých 20 mil. Sk. Čaplovič tiež chce, aby štátna tlačová agentúra TASR poskytovala spravodajstvo krajanským novinám zdarma. Slovenský rozhlas by mal zachovať doterajšie vysielanie do zahraničia, od STV očakáva bloky pre krajanov vrátane spravodajstva či programov pre deti. Katolícka a evanjelická cirkev by na podnet vlády mali zabezpečiť obrady v slovenčine tam, kde chýbajú.

Vláda by mala rozhodnúť aj o valorizácii výsluhových dôchodkov vojakov a policajtov a o vianočnom príspevku dôchodcom s dôchodkami do 10 365 Sk. Ministerstvo vnútra a obrany žiadajú vianočný príspevok aj pre policajtov a vojakov, rezort práce a sociálnych vecí to však neakceptoval. V rozpore je rezort sociálnych vecí aj s ministerstvom financií, ktoré pri určení nároku na vianočný príspevok žiada zohľadniť poberanie dôchodkov z cudziny. Vianočnú dávku by mali každoročne v decembri dostať poberatelia starobných, invalidných a sociálnych dôchodkov. Poberatelia predčasných starobných dôchodkov príspevok nedostanú. Príspevok by mal byť od 1 500 Sk do 2 000 Sk, dostanú ho dôchodcovia bez ohľadu na to, či pracujú alebo nie.

Dôležitým bodom rokovania bude príprava štátneho rozpočtu na budúci rok. Je možné, že sa kabinet bude zaoberať aj tohtoročnými úsporami a presunom peňazí na niektoré z programových cieľov. Ministerstvá musia oznámiť rezortu financií, kde chcú ušetriť z peňazí, zostávajúcich na zvyšné štyri mesiace roka. Ak to neurobia, ministerstvo môže sumu zablokovať. O šetrení rozhodla vláda minulý týždeň. Celkovo má ísť o 4,3 mld. Sk. Z nich chce kabinet napríklad podporiť dopravu alebo zaplatiť vianočný príspevok

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na palubu lietadla sa dostal chlapec bez letenky
<< predchádzajúci článok
OSN chce rozmiestniť v Libanone do 15 dní 3500 vojakov