Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. decembra 2019

OSN predĺžila mandát úradu na pomoc palestínskym utečencomIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
New York 14. decembra (TASR) - Valné zhromaždenie OSN schválilo v piatok predĺženie mandátu Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) o ďalšie tri roky, proti čomu dôrazne vystupovali Spojené štáty a Izrael. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Pokračovanie činnosti tohto úradu podporilo v hlasovaní 169 členov Valného zhromaždenia OSN, Spojené štáty aj Izrael však boli proti a deväť členov sa zdržalo. Mandát UNRWA, ktorý mal vypršať v júni 2020, tak bude po novom platiť až do roku 2023.

Valné zhromaždenie v schválenej rezolúcii vyzýva "všetkých darcov, aby naďalej zvyšovali svoje úsilie o naplnenie predpokladaných potrieb tejto agentúry" v čase, keď dochádza k zhoršovaniu socioekonomických podmienok na palestínskych územiach.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa spolu s Izraelom obviňujú UNRWA z udržiavania izraelsko-palestnínskeho konfliktu. Samotný úrad to však popiera a tvrdí, že poskytuje Palestínčanom služby, ktoré by boli pre nich inak nedostupné.

Spojené štáty v septembri 2018 oznámili, že ukončia financovanie UNRWA. Washington ako vtedajší hlavný prispievateľ do rozpočtu tohto úradu sa vyjadril, že jeho fungovanie je "nenapraviteľne chybné".

Šéf UNRWA Pierre Krähenbühl v novembri odstúpil, zatiaľ čo vnútorná kontrola zistila zlé riadenie a zneužívanie právomocí predstaviteľmi na najvyšších úrovniach.

Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) bol založený po tom, ako počas vojny sprevádzajúcej založenie Izraela v roku 1948 bolo vyhnaných alebo ušlo z domovských území vyše 700.000 Palestínčanov. V súčasnosti poskytuje pomoc Palestínčanom žijúcim v Jordánsku, Libanone a Sýrii, ale aj v Predjordánsku a pásme Gazy. Zameriava sa pritom na podporu vzdelávania, zdravotníctvo a sociálne služby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo štvrtok majú spustiť električky po vynovenej trati v Karlovej Vsi
<< predchádzajúci článok
V Čile analyzujú predpokladané ostatky ľudí z nezvestného lietadla

OSN predĺžila mandát úradu na pomoc palestínskym utečencom - diskusné fórum čitateľov