Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

30. marca 2020

Paleontológovia popísali nových vtákojašterov spred 100 miliónov rokovPaleontológovia identifikovali tri nové druhy zubatých pterosaurov, ktoré žili na území dnešnej Afriky pred zhruba 100 miliónmi rokov. Nových vtákojašterov z obdobia kriedy popísal medzinárodný ...Zdieľať
dinosaur_fossil_find_21804 0abc9cffc3634ae3a97a76e36fbc252b 676x451 30.3.2020  - Paleontológovia identifikovali tri nové druhy zubatých pterosaurov, ktoré žili na území dnešnej Afriky pred zhruba 100 miliónmi rokov.


Nových vtákojašterov z obdobia kriedy popísal medzinárodný tím vedcov vedený Baylorovou univerzitou v Texase z fosílií zubov, kostí i takmer kompletných kostier, ktoré objavili v juhovýchodnom Maroku. Výsledky svojho výskumu, ktorý pomáha odhaliť málo známu evolučnú históriu Afriky v časoch dinosaurov, publikoval v odbornom časopise Cretaceous Research.

"Pterosaurie ostatky sú veľmi vzácne, väčšina známych pochádza z Európy, Južnej Ameriky a Ázie. Tieto nové nálezy sú veľmi vzrušujúce a poskytujú okno do sveta pterosaurov v Afrike počas kriedy," povedala na margo objavu vedúca autorka štúdie Megan L. Jacobs z Baylorovej univerzity.

Veľké a ľahké tvory


Vedci zistili, že africké pterosaury boli celkom podobné tým, ktorých fosílie našli na iných kontinentoch. Žili v prostredí, ktoré okrem nich obývali plazy podobné krokodílom, mäsožravé dinosaury a málo bylinožravcov. Mnoho predátorov, vrátane takýchto zubatých pterosaurov, sa kŕmilo aj rybami.

Podľa Jacobs boli dané pterosaury veľké, no ľahké tvory. "Ich rozpätie krídel malo tri až štyri metre, kosti mali tenké skoro ako papier a plné vzduchu, veľmi podobné vtákom. To umožnilo týmto úžasným tvorom dosiahnuť neuveriteľné veľkosti a stále vzlietnuť a plachtiť na oblohe," vysvetlila.

Veľké pterosaury, ako novoidentifikované druhy, boli schopné putovať stovky kilometrov, pričom fosílie naznačujú, že lietali medzi Južnou Amerikou a Afrikou, podobne ako dnešné vtáky ako kondory či albatrosy, uviedli vedci.

Našli ich baníci

 

Jeden z nových druhov je z rodu Anhanguera, ktorý bol dosiaľ známy len z Brazílie. Ďalšie sú zase z čeľade Ornithocheiridae, ktoré sa dosiaľ podarilo nájsť len v Anglicku a Strednej Ázii.


Fosílie našli v nálezisku Kem Kem miestni baníci. V oblasti celkovo našli už päť druhov zubatých pterosaurov. Nové fosílie budú súčasťou zbierky múzea v Maroku.

Na výskume sa okrem výskumníkov z Baylorovej univerzity podieľali vedci z University of Portsmouth, University of Leicester a University of Bath v Anglicku, Detroit Mercy University v Spojených štátoch a Université Hassan II v Maroku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Paleontológovia popísali nových vtákojašterov spred 100 miliónov rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OneRepublic piesňou Better Days predpovedá lepšie časy, okrem povzbudenia novým singlom aj pomáhajú
<< predchádzajúci článok
Veľryby pre otepľovanie blúdia z chránených zón, čím sa zvyšuje riziko ich smrteľných kolízií s loďami

Paleontológovia popísali nových vtákojašterov spred 100 miliónov rokov - diskusné fórum čitateľov