Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. januára 2015

Palestínska veľvyslankyňa pri EÚ: moslimovia sú obeťou atentátov



Moslimskí veriaci sa modlia pri západe Slnka pri výstupe na Arafatovu horu počas výročnej moslimskej púte Hadždž v saudskoarabskej Mekke 2. októbra 2014.



Zdieľať
Moslimskí veriaci sa modlia pri západe Slnka pri výstupe na Arafatovu horu počas výročnej moslimskej púte Hadždž v saudskoarabskej Mekke 2. októbra 2014. Foto: TASR/AP
Brusel 12. januára (TASR) - Palestínska veľvyslankyňa pri EÚ Lajla Šahídová dnes v rozhovore pre belgickú rozhlasovú a televíznu stanicu RTBF vyzvala moslimov žijúcich v Belgicku, aby sa ozvali a vyjadrili svoj nesúhlas s atentátmi v Paríži z minulého týždňa, pretože aj "oni sú obeťou tejto agresie".


Veľvyslankyňa sa v nedeľu zúčastnila v Bruseli na vyše desaťtisícovej demonštrácii proti nenávisti a za slobodu slova, ktorou si Belgičania uctili pamiatku obetí útokov na redakciu Charlie Hebdo a ďalších obetí súvisiacich s týmto tragickým incidentom. V rozhovore pre RTBF priznala, že široká občianska mobilizácia, ktorej bola svedkom v Bruseli a ktorá sa konala v Paríži a v iných kútoch sveta, je pre ňu znamením "nádeje a dôvery".

Zároveň priznala, že atentáty z Francúzska sú dôvodom na strach nielen pre Európanov alebo židov, ale aj pre moslimov z Francúzska, Belgicka a iných krajín. Európski moslimovia vedia, že tieto teroristické akcie sa môžu obrátiť proti nim.

"Okrem priamych obetí atentátov sú ich ďalšími obeťami moslimovia z celého sveta," povedala Šahídová.

Dodala, že ak tieto útoky boli páchané s úmyslom pomstiť proroka Mohameda, tak je to "urážkou moslimov, praktizujúcich veriacich, či už sú to Indonézania, Malajzijčania, Turci alebo Arabi". Takéto útoky podľa nej robia z islamu a proroka rukojemníkov, ak sa v ich mene pácha akási pomsta.

Veľvyslankyňa upozornila, že častým útokom takýchto atentátov sú predstavitelia židovských komunít. Amédy Coulibaly, ktorý minulý týždeň zabil štyroch ľudí v židovskom obchode, vyhlasoval, že chce brániť moslimské krajiny a Palestínu. Francúz alžírskeho pôvodu s príklonom k radikálnemu islamu Mohammed Merah sa v Toulouse v marci 2012 tiež zameral na židovskú školu a aj Mehdi Nemmouche, rovnakého pôvodu, si vlani v máji za obete vybral židov, v Židovskom múzeu v Bruseli.

Lajla Šahídová konštatovala, že moslimská komunita v EÚ trpí "hlbokou malátnosťou" a často bola obeťou diskriminácie. Ak chcú Európania moslimom pomôcť, musia vidieť aj príčiny ich sociálnej a kultúrnej neintegrácie a neasimilácie, spoznať pocit odmietania, ktorý moslimovia v Európe zažívajú.

"Ide o celkové nepochopenie moslimskej civilizácie a kultúry. Myslím, že by sme mali začať výchovou na školách," opísala situáciu palestínska veľvyslankyňa.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nezvestného Ivana Uchytila našli mŕtveho v koryte rieky Nitra
<< predchádzajúci článok
Prioritami slovenského predsedníctva by mohla byť energetika aj daňové