Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Palestínske hnutia Hamas a Fatah dosiahli dohodu o politickom zmiereníKonkurenčné palestínske frakcie Hamas a Fatah dosiahli dohodu ohľadom politického zmierenia. Oznámil to dnes vo vyhlásení šéf Hamasu Ismáíl Haníja, ktorého cituje agentúra ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Káhira 12. októbra (TASR) - Konkurenčné palestínske frakcie Hamas a Fatah dosiahli dohodu ohľadom politického zmierenia. Oznámil to dnes vo vyhlásení šéf Hamasu Ismáíl Haníja, ktorého cituje agentúra Reuters.


Ďalší predstaviteľ Hamasu doplnil, že detaily dohody budú zverejnené na poludňajšej tlačovej konferencii v egyptskej Káhire, kde sa v utorok začali rokovania o politickej jednote týchto dvoch palestínskych hnutí.

Západom podporovaná strana Fatah prehrala v roku 2007 zápas s Hamasom o kontrolu nad pásmom Gazy. Hamas však v septembri na základe dohody sprostredkovanej Egyptom súhlasil s odovzdaním moci v pásme Gazy vláde podporovanej hnutím Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.

Hamas je Západom, ako aj Izraelom považovaný za teroristickú organizáciu.

Egypt pomohol sprostredkovať niekoľko pokusov o zmierenie medzi týmito dvoma hnutiami a vytvorenie spoločnej vlády v pásme Gazy a Predjordánsku. Hamas a Fatah sa v roku 2014 dohodli na sformovaní vlády národného porozumenia, avšak tieňová vláda Hamasu napriek tomu v pásme Gazy vládla naďalej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí colníci zaistili nelegálne cigarety za viac ako 376.000 eur
<< predchádzajúci článok
Nemecká novinárka musí naďalej ostať vo väzbe v Turecku

Palestínske hnutia Hamas a Fatah dosiahli dohodu o politickom zmierení - diskusné fórum čitateľov