Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. mája 2025

Paličkovaná čipka z Gemera bola zaradená do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska



Paličkovaná čipka z Gemera bola zaradená do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Informoval o tom Košický samosprávny kraj (KSK) s tým, že ...



Zdieľať
494690246_1128141126017644_2579808783884299093_n 676x451 7.5.2025 (SITA.sk) - Paličkovaná čipka z Gemera bola zaradená do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Informoval o tom Košický samosprávny kraj (KSK) s tým, že sa čipka z Gemera takto zaradila k 50 prvkom a praktikám, ktoré sú zapísané v danom zozname.


Výrobky paličkovanej čipky z Gemera sú tiež nositeľmi značky Regionálny produkt Košického kraja a Tradičný výrobok Košického kraja Gemer. „Držiteľkami značky sú členky Klubu paličkovanej čipky, ktorý funguje už 25 rokov v rámci Gemerského osvetového strediska," uvádza KSK.

Ako avizoval, paličkovanú čipku z Gemera si budú môcť záujemcovia pozrieť aj počas Župných dní v Michalovciach a v Košiciach.

Výrobný postup je zložitý


Doplnil, že členky Klubu paličkovanej čipky sa dlhodobo usilujú o obnovenie výroby čipiek, skúmajú a prekresľujú staré vzory a dávajú im charakter súčasnosti. Ich produkcia smeruje najmä k folklórnym súborom a skupinám, ale aj jednotlivcom, napríklad na svadobné obrady.

„Čipky z Gemera sa vyznačujú bohatstvom technických prvkov. Vyskytujú sa v nich všetky na Slovensku všeobecne známe väzby i niekoľko osobitých väzieb. Čipky sa pletú z ľanových, konopných a bavlnených nití. Vďaka orámovaniu nadobúdajú charakter uceleného kusa v tvare pásu alebo veľkých oblých zubov," približuje KSK.

Motívy mávajú rastlinný charakter, ide o štylizované kvety, kalichy či vence. V minulosti bývali čipky poväčšine biele, používali sa napríklad na kútnych plachtách, smrtných kostolných plachtách či pôlkach.

„Od začiatku 20. storočia sa gemerské čipkárky špecializujú najmä na paličkovanie čepcov. Čepcová čipka je nositeľkou výtvarných vlastností starej gemerskej čipky," vysvetľuje KSK. Dodáva, že postup výroby je pomerne zložitý a čipkárky musia zvládať rôzny počet nití, vzorov i farieb.

Jeden z pokladov kraja


„Severovýchodný Gemer je známy bohatou históriou produkcie a používania jedinečnej paličkovanej čipky. Čipkárstvo v obciach údolia rieky Slanej – Rejdová, Vyšná Slaná, Vlachovo, Gočovo, Nižná Slaná, Gemerská Poloma – sa vysokou úrovňou svojich výrobkov už od 17. a 18. storočia radí medzi významné slovenské lokality," priblížila košická župa.

Predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý) zdôraznil, že paličkovaná čipka z Gemera patrí medzi poklady Košického kraja.

„Je nielen umeleckým dielom, ale aj dôkazom bohatej kultúrnej tradície, ktorú nám zanechali naši predkovia. Košický samosprávny kraj si uvedomuje dôležitosť podpory takýchto tradícií a bude naďalej stáť za projektmi, ktoré spájajú minulosť s budúcnosťou. Dúfam, že do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska budú pribúdať aj ďalšie klenoty, ktoré v kraji máme,“ dodal.


V Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sú zapísané tradície, zručnosti, remeslá, zvyky, folklór, hudba, tance či iné kultúrne prejavy, významné pre slovenskú kultúru a identitu. Ide o oficiálny zoznam, spravuje ho rezort kultúry.

Jeho cieľom je ochrana, uchovávanie a odovzdávanie týchto hodnôt ďalším generáciám. Z Košického kraja je v zozname napríklad Karička z Parchovian či Železničné parné dedičstvo.
 



Zdroj: SITA.sk - Paličkovaná čipka z Gemera bola zaradená do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ZOO Bratislava si pripomína 65. výročie od svojho otvorenia, stará sa o viac než tisíctristo zvierat
<< predchádzajúci článok
Andrea Predajňová je novou riaditeľkou Slovenského národného múzea