Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. septembra 2019

Pamätnú medailu Lekárskej fakulty UK získal aj 98-ročný M. JanecJuraj Šteňo, dekan Lekárskej Fakulty UK.Zdieľať
Juraj Šteňo, dekan Lekárskej Fakulty UK. Foto: TASR – Dano Veselský
Bratislava 18. septembra (TASR) - Pamätnú medailu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) pri príležitosti osláv 100. výročia jej založenia v stredu dostal okrem iných aj 98-ročný Martin Janec. TASR o tom informovala externá PR poradkyňa Miriam Žiaková z Lekárskej fakulty UK.


Pri príležitosti 100. výročia založenia fakulty odovzdal jej dekan Juraj Šteňo pamätné medaily 171 osobnostiam. Medzi ocenenými bol aj 98-ročný Martin Janec, ktorý si medailu zo zdravotných dôvodov nemohol prísť prevziať osobne.

Janec vstúpil v roku 1939 ako 18-ročný do odboja a stal sa členom odbojovej skupiny Obrana národa. "On aj ďalší členovia jeho rodiny pomáhali utečencom z nacistami ovládaného Protektorátu Čechy a Morava prejsť cez Slovensko a zachrániť sa. Neskôr sa stal členom vysokoškolského strážneho oddielu a v Slovenskom národnom povstaní bojoval od jeho vypuknutia," uviedla Žiaková. Ako doplnila, Janec spomína, že vojenskú prísahu skladal do rúk Jána Goliana ešte predtým, než sa stal generálom. Počas Povstania pomáhal zostreleným kanadským letcom prejsť do bezpečia a zažil aj nemecké zajatie, z ktorého sa mu podarilo utiecť. "Janec sa po vojne stal uznávaným detským chirurgom a ako lekár pracoval takmer 40 rokov," dodala Žiaková.

Lekárska fakulta UK vznikla v roku 1919 ako prvá z fakúlt univerzity. Ako pamiatku na jej prvú storočnicu v utorok (17. 9.) predstavitelia univerzity v záhrade fakulty v Bratislave uložili do zeme schránku s rôznymi pamätnými predmetmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: Film Nech je svetlo režiséra M. Škopa prichádza do kín
<< predchádzajúci článok
Festival Divadelná Nitra ponúkne takmer 60 sprievodných podujatí

Pamätnú medailu Lekárskej fakulty UK získal aj 98-ročný M. Janec - diskusné fórum čitateľov