Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2019

Pápež by chcel na budúci rok navštíviť IrakNa snímke pápež František.Zdieľať
Na snímke pápež František. Foto: TASR/AP
Vatikán 10. júna (TASR) - Pápež František v pondelok vyhlásil, že by na budúci rok rád navštívil Irak, do ktorého zatiaľ nemohol vycestovať pre dlhodobo zlú bezpečnostnú situáciu v tejto krajine. Písala o tom agentúra DPA.


Pápež počas audiencie pre príslušníkov charitatívnych organizácií, ktoré pôsobia vo východnej Európe a na Blízkom východe, povedal, že "neustále" myslí na Irak, kam plánuje "ísť na budúci rok".

Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolino navštívil Bagdad počas minuloročných vianočných sviatkov. Po svojom návrate uviedol, že krajina zatiaľ nie je dostatočne bezpečná pre návštevu pápeža.

"Na to, aby pápež mohol navštíviť Irak, sú nevyhnutné určité minimálne podmienky (bezpečnosti), avšak tie nateraz neexistujú," povedal Parolino talianskym biskupom, píše DPA s odvolaním sa na stanicu TV2000.

František by sa podľa DPA stal prvým pontifikom, ktorý navštívil túto arabskú krajinu. Tá je domovom kresťanskej menšiny pozostávajúcej z katolíkov aj pravoslávnych, z ktorých mnohí boli v posledných rokoch prenasledovaní extrémistami z Islamského štátu (IS).

Irackí kresťania sú považovaní za jednu z najstarších kresťanských komunít na svete. Väčšinu z nich tvoria po aramejsky hovoriaci Asýrčania, ktorí žijú prevažne na severe krajiny pri hranici s Tureckom.

V roku 1987 tvorili kresťania osem a pol percenta irackej populácie, pričom do roku 2003 klesol ich podiel v irackej spoločnosti na šesť percent.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko poukázalo na riziko nadprodukcie ropy
<< predchádzajúci článok
Grécky prezident vyhovel premiérovi a vypíše predčasné voľby

Pápež by chcel na budúci rok navštíviť Irak - diskusné fórum čitateľov