Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. decembra 2005

Paradoxy - snehuliakom odpadávali hlavySlovensko paralyzovala snehová nádielka. Spôsobila niekoľko dopravných nehôd a uviaznuté kamióny upchali aj tak neprejazdné horské priechody.Zdieľať
Pokiaľ však na západe včera výdatne snežilo, na východe a severe krajiny od vytrvalého dažďa snehuliakom odpadávali hlavy. Hasiči nevylučujú ani menšie záplavy.       

Stovky dopravných nehôd  na zasnežených cestách, skrížené kamióny na horských priechodoch a rozsiahle kolóny na neprejazdných komunikáciách. Aj taká bola situácia na našich cestách. Niekoľko centimetrov čerstvo napadnutého snehu doslova paralyzovalo Slovensko najmä v rannej špičke. Iba v Bratislavskom kraji ráno zaznamenali 24 dopravných nehôd, do 15. hodiny k nim pribudlo ďalších 12 nehôd. Podľa Silvie Mihálikovej z bratislavskej polície si kolízie, našťastie, nevyžiadali obete na životoch, traja účastníci z nich - jeden chodec a jeden cyklista - utrpeli ľahké zranenia.
Pokiaľ však na západe a severe Slovenska výdatne snežilo, na východe republiky od vytrvalého dažďa odpadávali snehuliakom hlavy.
„Celý deň len leje, leje a leje, ako niekedy v máji,“ potvrdil nám Prešovčan Igor Dužda. V dôsledku hustého dažďa boli východoslovenské cesty od Trebišova až po juhozápad Slovenska doslova zaplavené špinavou vodou, ktorá neskoršie zamŕzala. „Voda je menšie zlo ako sneh,“ myslí si bratislavský vodič Daniel. „Najmä pre našich cestárov,“ dodal. 
Z dažda sa netešili hasiči. Tí síce mali včera podstatne menej roboty ako počas poslednej snehovej kalamity, starosti im robil neutíchajúci dážď. „Ak bude takto pršať do rána, nevylučujeme ani menšie záplavy,“ tvrdili svorne operační dôstojníci hasičských a záchranných zborov v Michalovciach, Košiciach a dokonca v Detve.
Podľa meteorológov sa však včera nad Slovenskom už „vysnežilo a vypršalo“. Snehové búrky, ktoré hrozia v okolitých krajinách, sa malému Slovensku vyhnú vďaka tlakovej níži, ktorá sa už presunula z nášho územia na sever Európy. Naše územie však neminie občasný dážď so snežením. Nie však v takej extrémnej forme ako včera. Na východe sa bude postupne ochladzovať, čo môže spôsobiť na cestách poľadovicu.

Voda a sneh
Situáciu v Prešovskom kraji komplikoval od rána mrznúci dážď, následkom ktorého sa na mnohých úsekoch ciest tvorila poľadovica. Podľa operačného dôstojníka Správy a údržby ciest v kraji Františka Vaška najťažšia situácia bola v kopcovitých úsekoch Petíča, Chmeľova a Cemjata, vo Vysokých Tatrách a v okrese Kežmarok. „Nasadili sme všetku techniku,“ potvrdil Vaško. Cestári v Prešovskom kraji sa obávajú zhoršovania podmienok na cestách, ktoré môže spôsobiť sneh alebo dažďová voda. Napriek tomu včera nezaznamenali v kraji vážnejšie dopravné nehody.  (Ib)

Horehronie sa kĺže na poľadovici

Napriek hustému sneženiu v severných okresoch Banskobystrického kraja a vo vyšších polohách nemajú Stredoslováci problém s kalamitou. „Všetky cesty sú zjazdné,“ tvrdil Dušan Škubák z dispečingu Regionálnej správy ciest v Banskej Bystrici. „V nižších polohách sú v dôsledku dažďa mokré a vo vyšších je na cestách 3- až 10-centimetrová vrstva ujazdeného snehu,“ dodal. Problematická je cestná komunikácia na Horehroní medzi obcami Beňuš a Polomka, kde je napriek chemickému posypu na ceste poľadovica a nemožno predpokladať, že by sa v krátkom čase zjazdnosť na tomto úseku zlepšila. Lepšie správy sú z horských priechodov. Všetky sú s obmedzeniami prejazdné. Pre nákladné autá je Šturec priechodný iba s reťazami. Donovaly sú stále uzavreté pre vozidlá nad 10 m a Čertovica je z breznianskej časti prejazdná pre všetky typy áut. Spokojnosť panovala aj medzi obyvateľmi krajského mesta. „Je to výnimočne v poriadku,“ povedal Ľubomír Auxt z Banskej Bystrice. Do práce išiel už o šiestej hodine ráno a napriek sneženiu nemal problém dostať sa do mesta.

Jožo T. Schön, Ján Krempaský


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sex chutí aj po sedemdesiatke!
<< predchádzajúci článok
Zmluva s Vatikánom:budeme riskovať súdy?

Paradoxy - snehuliakom odpadávali hlavy - diskusné fórum čitateľov

a západ a juhozápad ste nespomínali !29.12. 9:09:50