Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

Parlament prikázal súkromným školám, na čo smú míňať školnéParlament prikázal súkromným školám, na čo smú používať školné. Poslanci schválili novelu zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení. Novelu podporilo 87 zo 135 ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Parlament prikázal súkromným školám, na čo smú používať školné. Poslanci schválili novelu zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení. Novelu podporilo 87 zo 135 prítomných poslancov. Minister školstva Ján Mikolaj tvrdí, že hospodárenie škôl chce mať pod kontrolou, pretože rovnako ako verejné školy dostávajú štátne dotácie, ale na rozdiel od nich smú ešte aj vyberať poplatky od rodičov. Po novom zriaďovatelia súkromných škôl smú školné dávať len na výchovu a vzdelávanie, napríklad na platy učiteľov. Podľa novely súkromné a cirkevné školy budú môcť používať poplatky od rodičov jedine na také účely, na ktoré smú ísť aj normatívy od štátu, teda na mzdy, odvody, modernizáciu učebných a kompenzačných pomôcok či na financovanie havarijných situácií.


Ministerstvo školstva môže krátiť normatívy pre súkromné a cirkevné školy. Schválená novela počíta s tým, že im rezort zníži normatívy o 15 % na kalendárny rok, ak u nich zistia nedostatky, napríklad ak v triedach budú mať viac žiakov, než je povolené, odhalia nesúlad školského vzdelávacieho programu so štátnym programom alebo budú mať odbornosť vyučovania predmetov nižšiu ako 70 %.

Poslancovi za SNS Valentínovi Švidroňovi prešiel pozmeňujúci návrh, aby vláda určovala nariadením podrobnosti financovania cirkevných a súkromných základných umeleckých škôl, jazykových škôl, materských škôl a školských zariadení. Rozpis má spracovať na návrh rezortu financií.

Oľga Nachtmannová zo Smeru-SD uspela s tým, aby sa krajský školský úrad (KŠÚ) vyjadroval k zaradeniu školy do siete, ak sa jej vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie. Úrad sa má rozhodovať podľa potrieb trhu práce. Ministerstvo školstva, ktoré rozhoduje o zaradení škôl do siete, má prihliadať na vyjadrenie KŠÚ.

ĽS-HZDS presadilo, aby ministerstvo cez KŠÚ prispievalo štátom uznaným cirkvám alebo náboženským spoločnostiam na činnosti, ktoré súvisia so školstvom, mládežou a telesnou kultúrou. Podľa poslankyne za ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej budú mať nárok na rovnaké príspevky, aké dostávajú štátne školy na žiaka.

Ak novelu podpíše prezident, účinná bude od 1. septembra tohto roka, niektoré ustanovenia až od 1. septembra 2010.

Poslanci schválili vládny návrh zákona o vnútrozemskej plavbe.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NATO sa musí zodpovedať z bombardovania srbskej televízie
<< predchádzajúci článok
Poslanci neobmedzili podávanie pozmeňujúcich návrhov

Parlament prikázal súkromným školám, na čo smú míňať školné - diskusné fórum čitateľov