Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

Poslanci neobmedzili podávanie pozmeňujúcich návrhov



Opozícii sa nepodarilo obmedziť podávanie pozmeňujúcich návrhov, vďaka čomu chceli zaviesť poriadok v zákonoch. Opoziční poslanci chceli zakázať dopĺňanie noviel tak, že do nich vložia ...



Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Opozícii sa nepodarilo obmedziť podávanie pozmeňujúcich návrhov, vďaka čomu chceli zaviesť poriadok v zákonoch. Opoziční poslanci chceli zakázať dopĺňanie noviel tak, že do nich vložia paragrafy, ktoré s ňou nesúvisia. Naďalej tak budú môcť dávať pozmeňujúce návrhy bez akýchkoľvek obmedzení. Parlament dnes odmietol opozičnú novelu zákona o rokovacom poriadku. Novelu podporilo 59 zo 139 prítomných poslancov, 12 boli proti a 68 sa zdržalo.


„Našim cieľom je odstrániť nežiaducu prax, kedy v rámci legislatívneho procesu každý z nás môže podať pozmeňujúci návrh,“ povedal v pléne jeden z predkladateľov návrhu Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS). Podľa neho sa toto v parlamente robí od roku 1993. „Robili ste to vy, robili sme to my, skrátka robiť sa to bude dovtedy, kým to bude umožňovať rokovací poriadok,“ skonštatoval Galbavý. Podľa neho sa z poslancov stávajú pašeráci, keďže majú v druhom čítaní možnosť pozmeniť zákony cez novely iných zákonov. „Niekedy načierno sa snažia v druhom čítaní novelizovať zákony, o ktorých obsahu nemáme ani potuchy,“ povedal a dodal, že sa nečuduje, že takéto druhy noviel dostali meno „prílepky“.

Podľa Galbavého takáto prax je v rozpore so základnými princípmi právneho štátu, medzi ktoré patrí aj právna istota, založená na transparentnosti a predvídateľnosti, a vnáša do legislatívy chaos. „Pre fungovanie právneho štátu je dôležité, aby sa ľudia vedeli v zákonoch orientovať,“ uviedol s tým, že inak nie je možné uplatňovať právnu zásadu - Neznalosť zákona neospravedlňuje.

Poslanec za SMK Gábor Gál v pléne tvrdil, že v súčasnosti sa až príliš rozmohlo prijímanie „nepriamych“ noviel. Podľa neho koalícia si ich obľúbila, lebo vďaka nim sa vyhne medzirezortnému pripomienkovému konaniu a širšej odbornej diskusii. Myslí si, že novela neobmedzuje právo poslancov predkladať návrhy zákonov.

Dušan Jarjabek sa pýtal, kto rozhodne, či poslanecký pozmeňujúci návrh súvisí, prípadne čiastočne súvisí s novelizovaným zákonom. Jeden z predkladateľov Peter Miššík mu odpovedal, že „zdravý rozum“.

Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) neuspeli s návrhom ústavného zákona, ktorým chceli do Ústavy dostať povinnosť, že o každom ďalšom prenose kompetencií na Európsku úniu by rozhodovali občania Slovenska v referende.

Na podvečernom hlasovaní sa už nezúčastnila Iveta Radičová z SDKÚ-DS, ktorá sa rozhodla odísť z parlamentu. Poslaneckého mandátu sa dnes vzdala po tom, ako v utorok hlasovala aj za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú, čím porušila rokovací poriadok.

Poslanci pristúpili k opakovaným tajným voľbám, v ktorých by mali zvoliť členov Správnej rady Ústavu pamäti národa, kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu a kandidátov na členov Rady pre reguláciu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Parlament prikázal súkromným školám, na čo smú míňať školné
<< predchádzajúci článok
Komu pôjdu štátne peniaze na vedu, rozhodne Mikolaj a vláda