Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2019

Paška: Potrebovali sme definovať postoj NR k prijímaniu dohovoru Úniou



Na snímke kandidát na europoslanca Jaroslav Paška (SNS).



Zdieľať
Na snímke kandidát na europoslanca Jaroslav Paška (SNS). Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 28. novembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR za SNS, ktorí predložili uznesenie k Istanbulskému dohovoru, tvrdia, že bolo potrebné vytvoriť právny rámec, ktorý by definoval postoj NR SR k procesu potenciálneho prijímania tohto dohovoru Európskou úniou (EÚ). Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol jeden z predkladateľov uznesenia Jaroslav Paška (SNS).


Podstatou rokovania pléna o uznesení nebolo to, či Slovensko prehodnocuje stanovisko k Istanbulskému dohovoru, alebo či hľadá nejaké nové informácie, myslí si Paška. "NR SR sa vyjadrovala k tomu, aký mandát dá vláde SR a aby sa podľa tohto mandátu vedela vláda zachovať pri rokovaniach, či už v Európskom parlamente, Európskej rade, Európskej komisii, prípadne na Súdnom dvore, aké stanoviská má prezentovať za SR," priblížil poslanec.

Proces môže byť podľa Pašku veľmi komplikovaný, ale môže skončiť aj tým, že "väčšinovým hlasovaním bude snaha pretlačiť fungovanie Istanbulského dohovoru do práva aj tých štátov, ktoré k tomuto dohovoru nepristúpili".

Štvrtkové rozhodnutie pléna pripomína podľa Pašku vláde, že už v marci NR SR rozhodla o tom, že ratifikačný proces je prakticky ukončený a že NR SR nedáva súhlas na to, aby bol dohovor ratifikovaný. "Ďalej v ďalšom bode uvádzame, že NR SR si neželá, aby prostredníctvom EÚ boli zavádzané tie ustanovenia Istanbulského dohovoru do slovenského práva, s ktorými NR SR nesúhlasí," skonštatoval poslanec.

Poslanec Robert Fico (Smer-SD) novinárom povedal, že postoj Smeru-SD k Istanbulskému dohovoru bol dlhodobo známy. "Hlasovanie našich poslancov iba presne odzrkadlilo náš postoj k tomuto medzinárodnému dokumentu," skonštatoval.

Slovenský parlament vo štvrtok prijal uznesenie, na základe ktorého nesúhlasí s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná Istanbulským dohovorom. Nesúhlasí tiež s tým, aby EÚ pristúpila k tomuto dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.

Z uznesenia tiež vyplýva, že NR SR žiada vládu, aby postupovala voči inštitúciám EÚ a Rady Európy v súlade s týmto uznesením "s cieľom zabrániť prijatiu záväzkov a dosahom záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku" a vyplývajú z Istanbulského dohovoru na právny poriadok SR.

V marci tohto roka prijal parlament uznesenie, ktorým sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pašeráci prepravovali do Nemecka drogy v hasiacich prístrojoch
<< predchádzajúci článok
Exsmerák Borguľa bude na kandidovať za Sme rodina, lídrom je Kollár