Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

29. augusta 2021

Pes je u Slovákov obľúbenejší ako mačka, aspoň jedného vlastní 39 percent obyvateľovCelkovo 39 percent obyvateľov Slovenska doma vlastní aspoň jedného psa. Vyplýva to z ...Zdieľať
pes 676x451 29.8.2021  - Celkovo 39 percent obyvateľov Slovenska doma vlastní aspoň jedného psa. Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight, ktorý sa uskutočnil na prelome mája a júna na vzorke 1 000 respondentov. Agentúra to pri príležitosti medzinárodného dňa psov uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal správca spoločnosti Rastislav Kočan.


Štyri percentá Slovákov doma vlastnia dvoch a viac psov. V mestách vlastní aspoň jedného psa 30 percent obyvateľov, v obciach má psa 45 percent ľudí. Z prieskumu zároveň vyplýva, že 63 percent ľudí, ktorí nemajú psa, má ku psom pozitívny vzťah.

Najväčší záujem majú mladí


Celkom 27 percent ľudí nevlastniacich psa uviedlo, že majú psy veľmi radi a 36 percent ľudí uviedlo, že ich majú celkom radi. Najväčší záujem o psov majú ľudia vo veku od 15 do 26 rokov. V tejto vekovej skupine má psa polovica opýtaných, pričom 44 percent vlastní jedného psa a šesť percent opýtaných dvoch alebo viacerých psov.

Vo veku 41 až 59 rokov vlastní psa 41 percent opýtaných, z toho päť percent aj dvoch alebo viacerých. Celkovo sú psy obľúbenejší u žien. Psa vlastní 41 percent žien (päť percent dvoch alebo viacerých) a 37 percent mužov (tri percentá dvoch alebo viacerých).

Mačku má každý piaty obyvateľ


Mačku na Slovensku vlastní každý piaty obyvateľov Slovenska, teda 20 percent populácie. Celkovo 14 percent obyvateľov má aspoň jednu mačku, šesť percent opýtaných má dve a viac mačiek. Prieskum ukázal, že medzi obľúbenosťou mačiek a psov prevláda medzi obyvateľmi markantný rozdiel.

Kým psov má rado 63 percent, ktorí nemajú psa, mačky má rado 33 percent ľudí, ktorí nemajú mačku. Celkovo 15 percent ľudí, ktorí nemajú psa uviedlo, že buď psov vôbec nemajú radi (osem percent), alebo skôr nemajú radi (sedem percent).

Najobľúbenejšie mená


Mačky nemá rado 43 percent ľudí, ktorí ich nevlastnia, z toho 22 percent opýtaných uviedlo, že ich vôbec nemajú radi a 21 percent uviedlo, že mačky skôr nemajú radi.

Prieskum ukázal, že najobľúbenejšími menami pre psov sú na Slovensku Beny, Rex/Rexo, Bela, Rony či Riki.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pes je u Slovákov obľúbenejší ako mačka, aspoň jedného vlastní 39 percent obyvateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hygiena v Karlových Varoch vyšetruje porušenie covidových opatrení
<< predchádzajúci článok
Botanická záhrada v Košiciach bude mať nový náučný chodník za viac ako 35-tisíc eur