Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. decembra 2012

Pes nie je hračka, pod stromčekom by nemal byť prekvapenímV prípade darovania psa ako darčeka je potrebné dopredu zvážiť možnosti a uvedomiť si, že pes, ako aj iné zvieratá, nie sú hračky, ale živé tvory so svojimi potrebami. Pes ako darček ...Zdieľať
pes vianoce BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) - V prípade darovania psa ako darčeka je potrebné dopredu zvážiť možnosti a uvedomiť si, že pes, ako aj iné zvieratá, nie sú hračky, ale živé tvory so svojimi potrebami.


Pes ako darček by preto nemal byť prekvapením, uviedla pre agentúru SITA Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat.

Pri každom druhu zvieraťa je treba zvážiť jeho špecifické druhové potreby a položiť si pred jeho zadovážením viaceré základné otázky.

Ide o to, či bude mať obdarovaný na psa dostatok času, pretože nielen bytový pes, ale aj ten, čo žije na dvore, potrebuje každý deň pravidelné venčenie vo forme vychádzky. Pes taktiež potrebuje podľa Čaňovej výcvik, hru, socializáciu s inými zvieratami, očkovania a podobne.


Dôležité sú čas aj peniaze

"Tiež treba zvážiť, či má na psa dostatok peňazí. Ide o financie na rôzne lekárske ošetrenia, pravidelné očkovania, odčervovanie, liečbu, krmivo, pelech, obojok, vodítko, hračky a podobne. Pes v konečnom dôsledku stojí veľa peňazí," priblížila pre agentúru SITA.

Dôležité je aj to, či bude vedieť obdarovaný naplniť psie potreby. Ak bude celý deň v práci alebo v škole, pes je celý deň doma sám, trpí samotou a nudou. "To nie je dobrá voľba, vtedy si treba rozmyslieť, či nie je vhodnejší škrečok alebo rybičky," konštatovala.

V prípade, že sa ľudia po zvážení všetkých možností rozhodnú pre psa alebo mačku, namiesto kúpy by mohli radšej porozmýšľať nad jeho adopciou z miestneho útulku. Aj adopciu by však ľudia mali skonzultovať s pracovníkom útulku, zistiť akú má pes povahu, minulosť.

"Je dobré ísť psa vopred párkrát vyvenčiť a zistiť, či si navzájom pasujete," uviedla Silvia Čaňová s tým, že niektoré psy sú veľmi živé alebo náročné na výchovu či starostlivosť, iné sa napríklad boja, pretože môžu mať nejakú zlú skúsenosť.


Domov hľadajú aj psíkovia z útulkov

"Pri psíkoch z útulku je však dôležité myslieť aj na to, že mnohé z nich majú za sebou veľa zlých skúseností a záujemcovia by sa teda mali vyhnúť tomu, aby ich v prípade nezáujmu prišli po mesiaci vrátiť späť do útulku," vysvetlila s dodatkom, že to je pre psíkov veľké sklamanie.

Sloboda zvierat má vo svojom útulku množstvo psíkov, ktoré čakajú na svojich nových majiteľov. Ich zoznam môžu prípadní záujemcovia nájsť na stránke http://www.slobodazvierat.sk/?id=179.

Zviera síce podľa jej slov vyžaduje zodpovednú a dennodennú starostlivosť a lásku, ale na druhej strane prinesie do rodiny aj veľa radosti, hry, lásky, tepla a zmysluplnosti.

"Zvieratko je terapia pre celú rodinu a máva blahodarný vplyv na vzťahy," uzavrela pre agentúru SITA Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat a dodala, že mnoho ľudí im píše listy, ako veľmi sa ich život zmenil k lepšiemu po tom, ako si adoptovali zviera.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvá tohtoročná lyžovačka v Ždiari bude pre všetkých zadarmo
<< predchádzajúci článok
Finančný sektor EÚ má slabé miesta, naše banky sú odolné