Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. apríla 2021

Petíciu na podporu vedcov zo ŠÚKL a SAV už dostal Heger, podpísalo ju vyše 20-tisíc SlovákovIniciátori petície na podporu odborníkov zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) aZdieľať
img_3594 2 676x451 13.4.2021 (Webnoviny.sk) - Iniciátori petície na podporu odborníkov zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v utorok odovzdali petíciu s viac než 20-tisíc podpismi na Úrade vlády SR. V tlačovej správe o tom informuje Martina Strmeňová, aktivistka a koordinátorka platformy Nie v našom meste.


Organizátori verejnej výzvy žiadajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), aby odsúdil nenávistné prejavy a inicioval prešetrenie vyhrážok adresovaných odborníkom týchto inštitúcií. Zároveň žiadajú, aby predstavitelia vlády zverejnili okolnosti a zmluvné záväzky, za ktorých došlo k nákupu a testovaniu vakcíny Sputnik V, a zabránili tak ďalším útokom na tieto inštitúcie.

Dôvera občanov je krehká


„Dôvera občanov v štátne inštitúcie a prácu expertov je krehká, vyhrážky pracovníkom a pracovníčkam ŠÚKL a BMC SAV sú priamym dôsledkom toho, ako verejní činitelia dlhodobo s verejnosťou komunikujú. Je neprípustné, aby sme tolerovali takýto spôsob komunikácie,“ povedala Strmeňová.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína


Petícia vznikla ako reakcia na tlačové vyhlásenie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) z piatka 9. apríla. Matovič v ňom potvrdil, že Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie 200-tisíc dávok vakcín Sputnik V, ktoré sú šesť týždňov uskladnené na Slovensku.

Baťovej a jej rodine sa vyhrážali


„Dôvod, prečo sa rozhodli vypovedať zmluvu, je, že sa cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie tejto vakcíny neregistrovanému laboratóriu,“ povedal Matovič. BMC SAV sa voči tvrdeniu dôrazne ohradilo.

Uviedlo, že osem zo 14 skúšok sa vykonalo v laboratóriách, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov. Ďalších šesť skúšok sa má uskutočniť vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV. Po tlačovom vyhlásení ministra financií sa riaditeľke ŠÚKL Zuzane Baťovej a jej deťom anonym vyhrážal smrťou.


Zdroj: Webnoviny.sk - Petíciu na podporu vedcov zo ŠÚKL a SAV už dostal Heger, podpísalo ju vyše 20-tisíc Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
CRESCO REAL ESTATE spúšťa predaj ďalších 121 bytov v Slnečniciach v blízkosti plánovanej električky
<< predchádzajúci článok
Rakúsky minister zdravotníctva Anschober podal demisiu, z funkcie ho vyhnala prepracovanosť

Petíciu na podporu vedcov zo ŠÚKL a SAV už dostal Heger, podpísalo ju vyše 20-tisíc Slovákov - diskusné fórum čitateľov