Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

22. augusta 2021

Petíciu za zákaz používania divo žijúcich zvierat v cirkusoch už podpísalo takmer milión EurópanovPetíciu za zákaz používania divo žijúcich zvierat v cirkusoch a zábavnom priemysle podpísalo v Európe vyše 980-tisíc ľudí. Organizácie na ochranu zvierat tak predložiaZdieľať
gettyimages 1269503165 676x451 22.8.2021 - Petíciu za zákaz používania divo žijúcich zvierat v cirkusoch a zábavnom priemysle podpísalo v Európe vyše 980-tisíc ľudí. Organizácie na ochranu zvierat tak predložia Európskej komisii milión podpisov v septembri alebo októbri. Pre agentúru SITA to uviedla kampaňová koordinátorka Slobody zvierat Silvia Čaňová.


Legislatívu obmedzujúcu používanie všetkých alebo niektorých divo žijúcich druhov zvierat v cirkusoch má aktuálne 24 členských krajín Európskej únie (EÚ). Absencia jednotných pravidiel však vytvára pre cirkusy či zábavný priemysel výnimky, ktoré sa dajú zneužívať.

„Národné legislatívy síce riešia zákaz používania zvierat v rámci vystupovania, neriešia však napríklad dopravu. Cirkusy tak napríklad síce dané zviera nepoužijú v rámci predstavenia, no aj tak s nimi zviera cestuje všade, kam idú. Zvieratá tak strávia počas jedného roka aj desať mesiacov na cestách,“ povedala pre agentúru SITA Čaňová.

Cirkusový život plný utrpenia


Zvieratá v cirkusoch vďaka drezúre, preprave či životu v klietkach trpia. Ich používanie však môže predstavovať riziko aj pre samotných ľudí.

Od roku 1995 do roku 2019 bolo v krajinách Európskej únie zaznamenaných celkom 478 incidentov s 899 zvieratami. Pri týchto incidentoch bolo zranených 99 ľudí a 13 ľudí prišlo o život. Najčastejšie sa incidenty týkali tigrov, slonov, levov a medveďov.

Legislatíva sa zmenila aj na Slovensku


Podľa prieskumu uskutočneného spoločnosťou Savanta ComRes v siedmich členských krajinách EÚ od 8. do 17. februára na vzorke 7 425 respondentov je 68 percent ľudí za zákaz využívania divo žijúcich zvierat v cirkusoch.

Slovensko prijalo zákaz používania vybraných druhov zvierat na verejné vystupovanie a výcvik v roku 2018. Novelu veterinárneho zákona následne doplnila vyhláška, ktorá obsahuje aj zoznam zakázaných druhov zvierat. Zmena legislatívy súvisela s kampaňou Slobody zvierat a petíciou, ktorú podpísalo 54 057 občanov Slovenska.


Zdroj: Webnoviny.sk - Petíciu za zákaz používania divo žijúcich zvierat v cirkusoch už podpísalo takmer milión Európanov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medzinárodný divadelný festival TEMPUS ART sa vracia do Rožňavy, pre divákov je pripravený bohatý program
<< predchádzajúci článok
Japonsko plánuje priniesť z povrchu Marsu vzorky pôdy, predbehnúť chce USA aj Čínu