19. februára 2021

Pinturault vedie v 1. kole obrovského slalomu na MS, Adam Žampa 19.

Adam Žampa nabral už na prvom medzičase výraznú stratu a tá sa do cieľa ešte zvyšovala, hoci neurobil zásadnejšiu chybu.

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault sa v 1. kole usadil na čele piatkového obrovského slalomu na majstrovstvách sveta. V Cortine d'Ampezzo viedol o 40 stotín sekundy pred Talianom Lucom De Aliprandinim, tretí bol Nemec Alexander Schmid s mankom 0,56 s. Slovenský reprezentant Adam Žampa figuroval po tridsiatke štartujúcich na 19. mieste (+3,16 s), jeho brat Andreas bol priebežne 22. (+4,16 s). Filip Baláž sa na štart chystal s číslom 71.

Pretekári sa na svahu Labirinti v prvých bránkach vrhali do najstrmšieho úseku, ten im však nerobil najväčšie problémy, najkritickejšia bola prostredná ľadová pasáž. Vypadnutím na ňu doplatil švajčiarsky spolufavorit Marco Odermatt, ktorý s jednotkou otvoril súťaž.

Pinturault bol najväčším favoritom po tom, ako vyhral predchádzajúce tri "obráky" vo Svetovom pohári. Suverénne si počínal aj v talianskom stredisku, nielenže si poradil s náročnými časťami, ale dokázal gradovať tempo a k jeho času sa nepriblížili súperi z elitnej sedmičky štartujúcich. Zaradili sa zaňho traja členovia druhej žrebovanej skupiny 8-15, za De Aliprandinim a Schmidom figuroval ďalší Francúz Mathieu Faivre. Zaostal o 58 stotín a s Pinturaultom využili, že trať prvého kola staval francúzsky tréner. Za siedmym Žanom Kranjecom zo Slovinska (+1,82 s) mali vyše dvojsekundový odstup všetci lyžiari vrátane obhajcu zlata Henrika Kristoffersena z Nórska (+2,32 s).

Adam Žampa nabral už na prvom medzičase výraznú stratu a tá sa do cieľa ešte zvyšovala, hoci neurobil zásadnejšiu chybu. Po dojazde sa zaradil na dvanástu priečku práve za Kristoffersena, v ďalšom priebehu poklesol výsledkovou listinou 1. kola. Andreas uzavrel tridsiatku štartujúcich, na začiatku sa snažil o agresívnejší prístup, v cieli mal presne o sekundu horší čas než jeho starší brat.

Preteky paralelného slalomu, v ktorých vypadla Vlhová, boli neférové. Riaditeľovi FIS sa vyhrážali smrťou
Chára a Pánik zbierali „plusky“ a tešili sa z triumfu Capitals, Halák inkasoval dva góly (video)