Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júla 2019

Plnenie Stratégie rozvoja múzeí a galérií dosiahlo 73 percent



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta
Bratislava 3. júla (TASR) - Plnenie Stratégie rozvoja múzeí a galérií sa v období 2013 – 2018 dostalo na hodnotu 73 percent. Uvádza to správa o stave realizácie Stratégie rozvoja múzeí a galérií v Slovenskej republike v rokoch 2013 – 2018, ktorú vláda v stredu vzala na vedomie.


Správa analyzuje informácie, ktoré poskytli múzeá a galérie zriadené Ministerstvom kultúry (MK) SR, taktiež zbierkovými inštitúciami v zriaďovateľskej pôsobnosti iných štátnych orgánov, vyšších územných celkov (VÚC) i tých múzeí a galérií, ktoré patria pod hlavné mesto SR Bratislavu.

Správa analyzuje údaje z viacerých oblastí činnosti zbierkových inštitúcií od vedecko-výskumnej činnosti, ochrany zbierkových predmetov, prezentačnej a akvizičnej činnosti, rozvoja ľudských zdrojov až po finančné zabezpečenie realizácie stratégie. Do odpočtu aktualizačnej správy boli započítavané údaje od 17 zriaďovateľov (celkom 78 organizácií). "Toto číslo samo osebe nie je absolútnym číslom, pretože každá organizácia spravuje minimálne jedno pracovisko/objekt/múzeum, a niektoré spravujú dokonca až desiatky takýchto objektov," informuje o tom MK SR.

Rezort takisto priznáva, že pôvodný zámer byť úplne konkrétny (ktoré organizácie cieľ plnili a ktoré neplnili) zostal nevyužitý. "Zriaďovatelia mimo MK sa niekedy uchyľovali k všeobecnému hodnoteniu, ako napríklad 'tri z ôsmich organizácií cieľ plnili', čo znemožnilo identifikáciu jednotlivých 'neplniacich' organizácií," uvádza rezort. Odpočet stratégie poukázal aj na niektoré organizácie v pôsobnosti MK SR, ktoré majú značne obmedzený výkon. "Zámerom odpočtu stratégie nie je takéto paralyzované organizácie pranierovať, ale naopak, mal by slúžiť na identifikáciu a hľadanie riešení odstránenia problémov. Výsledky odpočtu môžu viesť k vzájomnej inšpirácii, súdržnosti a pomoci, ktorá má smerovať k ochrane kultúrneho dedičstva ako celku," zdôrazňuje MK.

Správa takisto poukazuje na fakt, že vysoké nároky na počet a diferencovanosť jednotlivých priestorov stavajú múzeá a galérie ako pamäťové inštitúcie do pozície neustálych žiadateľov o veľké objemy finančných prostriedkov na úpravu objektov vo svojej správe. Múzeá a galérie musia byť pre verejnosť dostatočne prístupné a z tohto hľadiska sa často nachádzajú v centrách miest a obcí. Ich výborná prístupnosť je však často podmienená umiestnením v pamiatkovo chránených zónach, rezerváciách a objektoch. "Úprava takýchto objektov je však omnoho nákladnejšia a komplikovanejšia ako v prípadoch novostavieb. Zároveň objekty ako národné kultúrne pamiatky absolútne nevyhovujú na zriadenie priestorných a klimatizovaných depozitárov na uchovávanie vysokého počtu zbierok," uvádza rezort kultúry. Ako efektívne riešenie do budúcnosti preto navrhuje využiť reprezentatívne objekty v centrách miest na expozície, pracoviská, školiace a relaxačné priestory a objekty mimo týchto pamiatkovo chránených zón na vybudovanie veľkoplošných depozitárov, skladov, reštaurátorských dielní a ateliérov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SR bude mať čas na dočerpanie zdrojov z Európskej investičnej banky
<< predchádzajúci článok
SR stále zápasí s regionálnymi rozdielmi aj dlhodobo nezamestnanými