Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2020

Po smrti Georgea Floyda prepukli v USA násilnosti, v pohotovosti je národná garda aj armádaGuvernér amerického štátu Georgia v sobotu vyhlásil núdzový stav a aktivoval Národnú gardu. Spravil tak v súvislosti s násilnosťami, ktoré vypukli v Atlante a desiatkach ďalších miest po celých Spojených ...Zdieľať
minneapolis_police_death_protests_nebraska_44269 918afe045b2743e79025725c22ebc37e 1 676x495 30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Guvernér amerického štátu Georgia v sobotu vyhlásil núdzový stav a aktivoval Národnú gardu. Spravil tak v súvislosti s násilnosťami, ktoré vypukli v Atlante a desiatkach ďalších miest po celých Spojených štátoch po smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorému policajt počas zatýkania kolenom kľakol na krk.


Ďalších 500 príslušníkov gardy zmobilizovali v Minneapolise a okolitých mestách, kde Floyd zomrel. Pre prípadné nasadenie v Minneapolise tiež Pentagon povolal do pohotovosti armádu.

Nadávky pred Bielym domom


Garda je v pohotovosti aj vo Washingtone, D.C., kde sa dav zhromaždil pred Bielym domom a vykrikoval nadávky na adresu prezidenta Donalda Trumpa.

Niektorí protestujúci sa pokúsili prelomiť bariéry a hádzali fľaše a iné predmety do policajných ťažkoodencov, ktorí proti nim použili slzný sprej.

Protesty sa konali aj v New Yorku, Detroite, Portlande, Richmonde, Dallase, Houstone, Los Angeles, Oaklande, San Jose a ďalších mestách.

Bývalého minneapoliského policajta Dereka Chauvina pritom v piatok zatkli a v súvislosti s Floydovou smrťou obvinili z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa.

Prepustili ďalších policajtov


Štyridsaťštyriročný beloch by sa mal v pondelok postaviť pred súd v Minneapolise. Okrem neho polícia zo svojich radov v súvislosti s prípadom prepustila aj ďalších troch príslušníkov.

Floydov prípad v Spojených štátoch znovu rozprúdil hnev na políciu v súvislosti s úmrtiami viacerých Afroameričanov.

Od vzniku hnutia Black Lives Matter, ktoré nasledovalo po oslobodení člena susedskej hliadky Georgea Zimmermana po zastrelení Trayvona Martina v roku 2012, prišli rukou policajtov o život napríklad aj Michael Brown, Eric Garner a ďalší.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.
Zdroj: Webnoviny.sk - Po smrti Georgea Floyda prepukli v USA násilnosti, v pohotovosti je národná garda aj armáda © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ak bude prezident Trump trvať na summite G7 napriek pandémii, kancelárka Merkelová nepríde
<< predchádzajúci článok
Pri koronavíruse sa väčšina opýtaných stretla s hoaxami, najviac sledovali sociálne siete

Po smrti Georgea Floyda prepukli v USA násilnosti, v pohotovosti je národná garda aj armáda - diskusné fórum čitateľov