Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

14. decembra 2019

Pobrežie Mŕtveho mora prišlo o prvenstvo, najnižší bod na zemskej súši je v AntarktídeAž doteraz sa za najnižšie položené miesto na svetovej súši považovalo pobrežie Mŕtveho mora, ktoré leží v hladine 413 metrov pod morom a zdieľa ho Izrael, Jordánsko a Palestína. Nebola to však ...Zdieľať
antarktida 676x451 14.12.2019 (Webnoviny.sk) - Až doteraz sa za najnižšie položené miesto na svetovej súši považovalo pobrežie Mŕtveho mora, ktoré leží v hladine 413 metrov pod morom a zdieľa ho Izrael, Jordánsko a Palestína. Nebola to však pravda.


Ako najnovšie zistili vedci z University of California v Irvine, ktorí v rámci projektu BedMachine Antarctica s pomocou najmodernejších metód preskúmali topografické údaje o Antarktíde, najnižší bod na zemskej súši leží v hladine približne 3 500 metrov pod morom a nachádza sa pod Denmanovým ľadovcom neďaleko východného pobrežia Antarktídy.

Podľa vedcov, ktorí svoje najnovšie zistenia o topografii Antarktídy publikovali v najnovšom vydaní magazínu Nature Geoscience, sa až doteraz hĺbka sedla pod ľadovcom nedala spoľahlivo určiť, pretože pri doterajšom skúmaní radarmi sa signál vždy odrážal od stien kráteru pod ľadovcom, čo spôsobovalo veľké nepresnosti v meraní. Práve toto skreslenie sa teraz vedcom podarilo pomocou najnovších technológií odfiltrovať.

Celkovo najnižšie miesto na povrchu Zeme, ak počítame aj oceánske dno, leží v hĺbke 10 994 metrov pod hladinou a je ním dno hlbočiny Challenger v Mariánskej priekope v Tichom oceáne.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pobrežie Mŕtveho mora prišlo o prvenstvo, najnižší bod na zemskej súši je v Antarktíde © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Don Johnson, hviezda Miami Vice a Nash Bridges, oslavuje 70 rokov
<< predchádzajúci článok
Nedeľný Dobrý trh ponúkne návštevníkom prípravu na Vianoce

Pobrežie Mŕtveho mora prišlo o prvenstvo, najnižší bod na zemskej súši je v Antarktíde - diskusné fórum čitateľov