Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. novembra 2006

Pobyt dieťaťa v materskej škôlke môžu komplikovať baktérie



Pri vstupe dieťaťa do materskej škôlky, kedy sa dostáva do nového kolektívu, treba dbať na prevenciu.



Zdieľať
Príchodom do nového prostredia totiž začnú na imunitný systém dieťaťa vplývať aj iné, nové faktory. Po prvý raz sa napríklad dostáva do kontaktu s novými chorobami. Odborníci sa zhodujú, že prevenciou pred mnohými ochoreniami je preventívne očkovanie. "Imunitný systém dieťaťa v predškolskom veku ešte nie je vyzretý a prechádza vývojom. Vstup do kolektívu je pre dieťa obrovskou zmenou a predstavuje zvýšenú záťaž aj pre jeho imunitný systém. Následkom toho bývajú deti v tomto období života častejšie choré. Častejšie ochorejú na ochorenia horných dýchacích ciest, ktoré sa môžu opakovať i niekoľkokrát ročne. Spektrum uvedených ochorení je široké od ľahkých prechladnutí, angín, cez zápaly uší až po ťažké zápaly pľúc," povedala pediatrička Marta Špániková.

Jednou z príčin takýchto ochorení je u detí baktéria Streptococcus pneumoniae, známa skôr ako pneumokok. "Tieto baktérie osídľujú oblasť nosohltanu detí bez toho, aby bezprostredne spôsobili ochorenie. Z nositeľov sa pneumokoky prenášajú medzi deťmi v škôlke kvapôčkovou infekciou, napríklad kašľom alebo kýchnutím a môžu spôsobiť rôzne ochorenia," zdôraznila Špániková.

Pneumokok môže byť pôvodcom zápalu stredného ucha, prínosových dutín alebo zápalu priedušiek. Okrem týchto bežných ochorení môže pneumokok spôsobiť aj invazívne ochorenia ako zápal mozgových blán (meningitída), pneumokokovú bakterémiu, kedy sa baktéria dostane do krvného obehu a môže viesť k otrave krvi alebo bakteriálny zápal pľúc (bakteriálna pneumónia). Predpokladá sa, že 30 až 50 percent všetkých zápalov pľúc získaných v kolektíve spôsobuje práve pneumokok. Do najohrozenejšej skupiny patria dojčatá a malé deti, ktorých obranyschopnosť ešte nie je dostatočne vyvinutá a tiež deti s oslabeným imunitným systémom. U detí, ktoré závažnú pneumokokovú infekciu prežijú, zostávajú často doživotné následky ako je ochrnutie, hluchota, epilepsia alebo iné závažné poškodenia.

Aj keď sa bakteriálne infekcie liečia často antibiotikami, ich nadmerné užívanie vedie k znižovaniu ich účinnosti, čo je v prípade pneumokokových ochorení veľmi znepokojujúcim faktom. Špániková zdôraznila, že za posledné dva roky zaznamenala stúpajúcu tendenciu v počte detí s akútnym zápalom stredného ucha s pneumokokmi rezistentnými na antibiotiká. Zvýšená odolnosť baktérií voči antibiotikám ale dôsledkom nadmernej liečby antibiotikami. Antibiotiká potom v čase, keď ich dieťa naozaj potrebuje a kedy sú preň jedinou šancou znova vyzdravieť, neúčinkujú. Alternatívou proti pneumokokom je prevencia formou vakcinácie.

O pneumokokoch, pneumokokových ochoreniach a možnostiach očkovania informuje aj internetový portál pneumokok.sk.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koučovanie ako štýl manažmentu na pracovisku
<< predchádzajúci článok
Záchranné služby odmietajú zníženie platieb