Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2009

Počas protestov v Iráne zahynulo 15 ľudíPočas nepokojov, ktoré otriasli cez víkend iránskou metropolou Teherán, zahynulo viac než 15 ľudí vrátane desiatich členov "protirevolučných teroristických" skupín. Informovala o tom v ...Zdieľať
TEHERÁN 28. decembra (WEBNOVINY) - Počas nepokojov, ktoré otriasli cez víkend iránskou metropolou Teherán, zahynulo viac než 15 ľudí vrátane desiatich členov "protirevolučných teroristických" skupín. Informovala o tom v pondelok iránska štátna televízia s tým, že zvyšných piatich zabili "teroristické skupiny", pričom ich bližšie nešpecifikovala. Medzi obeťami je aj synovec opozičného lídra Míra Hosejna Músavího, Alí Músaví. V pondelok polícia zatkla ďalšieho významného člena opozície Ibrahíma Jazdího, ktorý bol ministrom zahraničia na začiatku islamskej revolúcie v roku 1979. Celkovo bolo za posledné dni zadržaných vyše 300 osôb.


K obetiam na životoch došlo v nedeľu počas protivládnej demonštrácie v centre Teheránu, kde podľa svedkov polícia najprv použila obušky a slzotvorný plyn, neskôr začala do protestujúceho davu strieľať. Na protestoch, ktoré sa začali už v sobotu, sa zúčastnili desaťtisíce stúpencov opozície, ktorí vykrikovali heslá ako Smrť diktátorovi. Demonštrácie sa konajú pri príležitosti náboženského sviatku Ašura, keď si Irán pripomína úmrtie imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda. Podľa opozičných serverov sa demonštrácie proti režimu iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v nedeľu konali okrem Teheránu aj v mestách Tabríz, Širáz, Isfahán, Nadžafabád, Mašhad, Bábol a Kóm.

Terajšie protesty sú pokračovaním vlny masových demonštrácií, ktoré v krajine vyvolali sporné júnové prezidentské voľby. Vláda vtedajšie nepokoje násilne potlačila. O život prišlo niekoľko desiatok demonštrantov a ďalšie stovky až tisíce polícia zadržala. Väčšinu zatknutých úrady prepustili. Vo väzbe stále ostáva približne 200 aktivistov a takmer 140 postavili pred súd.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko otvorilo pacifický ropný terminál Kozmino
<< predchádzajúci článok
Podľa Mečiara bol rok 2009 špatno-pekný

Počas protestov v Iráne zahynulo 15 ľudí - diskusné fórum čitateľov