Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2009

Rusko otvorilo pacifický ropný terminál KozminoRusko v pondelok otvorilo nový pacifický ropný terminál v prístave Kozmino pri Vladivostoku, ktorý mu umožní prenikať na ázijské trhy a presmerovať časť sibírskej ropy z európskeho trhu. ...Zdieľať
KOZMINO, Rusko 28. decembra (WEBNOVINY) - Rusko v pondelok otvorilo nový pacifický ropný terminál v prístave Kozmino pri Vladivostoku, ktorý mu umožní prenikať na ázijské trhy a presmerovať časť sibírskej ropy z európskeho trhu. "Je to strategický projekt, pretože nám dovoľuje prísť na nové trhy, na rastúce ázijsko-pacifické trhy," povedal ruský premiér Vladimir Putin. Prvý tanker s nákladom 100 tis. ton ropy smeroval do Hong Kongu. Putin uviedol, že spoločnosť Transnefť na vybudovanie terminálu vynaložila 2 mld. USD.


Spoločnosť Transnefť zároveň vynaložila 12 mld. USD na ropovod smerujúci na východnú Sibír odkiaľ sa ropa do prístavu Kozmino prepravuje po železnici, zatiaľ čo odbočka ropovodu smeruje do Číny. Firma ešte musí investovať ďalších 10 mld. USD na vybudovanie ropovodu do prístavu Kozmino, ktorý bude tretím najväčším ruským ropovodom smerujúcim na pobrežie po ropovodoch smerujúcich do Primorska pri Baltskom mori a do Novorossijska pri Čiernom mori. Rusko plánuje cez Kozmino v prvom štvrťroku 2010 exportovať 3,1 mil. ton ropy čiže 250 tis. barelov denne. V najbližších rokoch by vývoz cez Kozmino mohol vzrásť na úroveň 600 tisíc barelov denne.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Parkovanie v centre Pezinka bude spoplatnené
<< predchádzajúci článok
Počas protestov v Iráne zahynulo 15 ľudí

Rusko otvorilo pacifický ropný terminál Kozmino - diskusné fórum čitateľov