Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. januára 2021

Počet nelegálnych prechodov hraníc do EÚ klesol, je najnižší od roku 2013Pokusy migrantov o neoprávnený vstup do Európskej únie boli vlani na najnižšej úrovni v priebehu ostatných siedmich rokov. ...Zdieľať
greece_migrants_48528 7fb6d797cdde4b5d93b98abece8b7aed 676x451 9.1.2021 (Webnoviny.sk) - Pokusy migrantov o neoprávnený vstup do Európskej únie boli vlani na najnižšej úrovni v priebehu ostatných siedmich rokov. Informovala o tom v piatok Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex.


Agentúra uviedla, že v minulom roku zaznamenala približne 124-tisíc nelegálnych prechodov hraníc, čo je pokles o 13 % v porovnaní s rokom 2019 a najnižšie číslo od roku 2013. Spôsobili to predovšetkým obmedzenia proti šíreniu koronavírusu.

Väčšina boli muži


Väčšina ľudí, ktorí sa vlani pokúsili vstúpiť na územie EÚ, boli Sýrčania, ďalej Tunisania, Alžírčania a Maročania. Viac ako 80 % z nich boli muži.

Počet pokusov o vstup do EÚ cez východnú časť Stredozemného mora, ktoré sa väčšinou týkajú plavieb z Turecka na grécke ostrovy, klesol o tri štvrtiny na zhruba 20-tisíc. Počet pokusov dostať sa zo severnej Afriky cez západnú časť Stredozemného mora do Španielska klesol o tretinu na 17-tisíc.

Najaktívnejšia migračná cesta


Ako však agentúra upozornila, počet nelegálnych prechodov z krajín severnej Afriky cez centrálne Stredozemné more, zvyčajne do Talianska alebo na Maltu, sa takmer strojnásobil na 35 600, čo z tejto trasy robí najaktívnejšiu migračnú cestu v Európe.

Počet prechodov zo západnej Afriky na španielske Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne sa za rok zvýšil osemnásobne na 22 600. Je to najvyššia úroveň od roku 2009, keď agentúra Frontex začala viesť záznamy.


Zdroj: Webnoviny.sk - Počet nelegálnych prechodov hraníc do EÚ klesol, je najnižší od roku 2013 © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trosky havarovaného lietadla našli v Jávskom mori, pád zrejme nikto neprežil (foto)
<< predchádzajúci článok
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková aj minister vnútra Roman Mikulec majú plnú podporu vlády

Počet nelegálnych prechodov hraníc do EÚ klesol, je najnižší od roku 2013 - diskusné fórum čitateľov