Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. decembra 2015

Pocit osamelosti počas sviatkov zosilní, zraniteľní sú najmä starší



Veľa ľudí prežíva počas Vianoc podľa odborníčky návrat depresie alebo iných duševných ochorení. "Sme vtedy citlivejší, vracajú sa rôzne spomienky, ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 23. decembra (TASR) - Veľa ľudí prežíva počas Vianoc podľa odborníčky návrat depresie alebo iných duševných ochorení. "Sme vtedy citlivejší, vracajú sa rôzne spomienky, ožívajú pocity spojené so stratou niekoho blízkeho, často nespracovaný smútok, úzkosť, neistota. Ak máte predpoklad, že sa vám to môže stať, je dobré vyhľadať pre seba podporu a pomoc vo svojom okolí – v prvom rade postarajte sa o seba, doprajte si príjemné zážitky, oddych, ale tiež nebuďte sami, prípadne vyhľadajte odbornú pomoc," hovorí psychiatrička Magda Frecer.


Hlavne starší ľudia sú podľa jej slov v tomto období viac zraniteľní. "A preto nezabúdajme na nich a venujme im dostatok pozornosti, aby sa necítili osamotení. Zaspomínajme si spolu, zasmejme sa, pýtajme sa na to, čo potrebujú. Nemocnice, obzvlášť geriatrické a gerontopsychiatrické oddelenia, sa počas Vianoc zaplňujú staršími ľuďmi, ktorí nemajú kam ísť, aj keď majú svoje rodiny," poukázala psychiatrička.

Osamelí ľudia sa počas Vianoc cítia ešte viac osamotení, potvrdzuje aj spolupracovníčka Ligy za duševné zdravie, psychiatrička Viera Satinská. "Vianoce sú okrem cirkevných sviatkov aj sviatkami, keď sa schádzajú spolu aj tie rodiny, ktoré sa aj celý rok nevidia. Na osamelých ľudí je vytváraný psychologický nátlak v médiách, v obchodoch, na uliciach. Rodinné Vianoce sa im neustále pripomínajú a nemajú kam uniknúť, ich pocit osamelosti sa medzi jasavými rozradostenými ľuďmi ešte zvyšuje," skonštatovala.

Univerzálna rada, čo robiť, aby sa osamelý človek počas Vianoc netrápil, podľa jej slov nie je. "Záleží od každého jednotlivca, čo mu vyhovuje. Poznám samotárov, ktorí si počas vianočných sviatkov užívajú s pôžitkom svoju samotu. Ale poznám aj takých, veľa ich mám medzi svojimi pacientmi, ktorí už pol roka pred sviatkami riešia svoj strach a úzkosť z toho, ako tie tri dni prežijú, a už vopred očakávajú, že im bude zle... A po sviatkoch ešte dva-tri mesiace trpia smútkom zo stresu... A potom sa to zopakuje pred Veľkou nocou," povedala Satinská.

Jej skúsenosti ukazujú, že osamelí ľudia trávia sviatky rôzne. "Každý človek má svoju cestu. Novodobí vyznávači východných náboženstiev a agnostici Vianoce demonštratívne ignorujú, iní si nájdu náhradné spoločenstvá, ktoré ich rady privítajú pri štedrovečernom stole. A sú aj ľudia, ktorí aj v samote uľpievajú na svojich historických zvykoch a nedajú sa zneistiť ani tým, že už nemajú s kým sedieť za sviatočným stolom," zhrnula.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéfka Greenpeace nemá na Štedrý deň stromček ani kapra
<< predchádzajúci článok
Historička: Tradíciou Štedrého dňa bolo rozdelenie úloh medzi rodičmi