Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. marca 2011

Podľa afganských učiteľov je naše školstvo neporovnateľné



Školstvo v Afganistane a na Slovensku sa nedá porovnávať. Zhodli sa na tom dvaja učitelia z Afganistanu, ktorí dnes navštívili Gymnázium a Základnú školu na sídlisku ...



Zdieľať
skola Ilustračné foto SITA/Michal BurzaVRÁBLE 23. marca (WEBNOVINY) – Školstvo v Afganistane a na Slovensku sa nedá porovnávať. Zhodli sa na tom dvaja učitelia z Afganistanu, ktorí dnes navštívili Gymnázium a Základnú školu na sídlisku Lúky vo Vrábľoch. Školy v Afganistane často nemajú vlastné budovy, deti sa učia v stanoch. Do škôl treba ďaleko dochádzať, chýba im elektrina, základné vybavenie a pomôcky. Chudobné rodiny z finančných dôvodov uprednostňujú prácu pred vzdelávaním svojich detí. Učiteľov je málo a zarábajú len sto dolárov mesačne. Ešte menej je učiteliek, pričom mnohí rodičia z vidieka odmietajú dať svoje dcéry do škôl, kde by ich mali učiť muži. „Vaše a naše školstvo je ako nebo a zem, vy máte všetky veci, ktoré potrebujete. Ja som napríklad študoval farmáciu na dobrej škole, ale nemali sme žiadne laboratórium,“ povedal študentom gymnázia Abdul Hakim. Ako dodal, jeho najväčším želaním je mier, pretože bez neho nemôže krajina napredovať.


Učitelia Hakim a Sharifullah navštívili školy vo Vrábľoch a v Nitre v rámci medzinárodného projektu Twin School. Participuje na ňom Slovensko, Afganistan, Estónsko, Švédsko a Veľká Británia. Deväť slovenských škôl nadviazalo partnerské vzťahy s deviatimi školami v Afganistane. Gymnázium vo Vrábľoch je v projekte od roku 2009, odvtedy sa snaží rôznymi spôsobmi pomáhať svojej partnerskej škole a zároveň informovať vlastných študentov o podmienkach života v Afganistane. Pred dvoma týždňami gymnázium usporiadalo benefičný koncert žiakov, na ktorom sa podarilo vyzbierať 390 eur. „Tieto peniaze pošleme našej afganskej partnerskej škole, zakúpiť si môže učebné materiály a pomôcky,“ povedala zástupkyňa riaditeľky Eliška Matušková. Pre Slovensko projekt Twin School zastrešuje občianske združenie Človek v ohrození.




Abdul Hakim má 37 rokov je školským lekárom a učiteľom zdravotnej výchovy v dievčenskej základnej škole Aschiana Kote Sangy v Kábule. Školu vedie miestna nezisková organizácia Aschiana, s ktorou občianske združenie Človek v ohrození spolupracuje na projekte adopcií Škola namiesto ulice. „Máme sociálnych pracovníkov, ktorí sa snažia motivovať deti z ulice k tomu, aby prišli do školy. Deti na ulici napríklad predávajú igelitky, umývajú okná áut alebo zbierajú drevo,“ povedal Abdul Hakim. Partnerskou školou Kote Sangy je Základná škola na Topoľovej ulici v Nitre. Kote Sangy poskytuje zrýchlenú výučbu pre 113 dievčat vo veku od 10 do 17 rokov, ktoré boli príliš dlho mimo školských lavíc a ich vedomostná úroveň už nezodpovedá veku. Za rok vždy absolvujú učivo pre dva ročníky. Ide väčšinou o deti zo sociálne slabšieho prostredia, ktoré sú zároveň popri škole aj živiteľkami rodiny.

Sharifullah má 35 rokov a učí angličtinu na chlapčenskej strednej škole Dehi v provincii Samangan. Je to veľmi odľahlá škola a cesta do najbližšieho väčšieho mesta Mazar e Sharifu trvá šesť hodín kopcovitým terénom po prašnej ceste. Školu navštevuje tisíc detí, v jednej triede je aj viac ako 50 detí. Dokopy tu majú len 17 učiteľov. Sharifullaha trénovali v Afganistane metodické zručnosti dvaja slovenskí učitelia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Režijky zostanú, zmeny by mali zabrániť ich zneužívaniu
<< predchádzajúci článok
Košičanov čakajú počas majstrovstiev dopravné obmedzenia