Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2007

Podľa Palka polícia pochybila pri zásahu voči novinárkePolícia pochybila pri postupe voči kazašskej novinárke Balli Marzecovej, ktorú v stredu počas jej protestu pred Prezidentským palácom odvliekli príslušníci Policajného zboru (PZ). Myslí si to ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Polícia pochybila pri postupe voči kazašskej novinárke Balli Marzecovej, ktorú v stredu počas jej protestu pred Prezidentským palácom odvliekli príslušníci Policajného zboru (PZ). Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR za KDH a exminister vnútra Vladimír Palko. Politickú zodpovednosť za prípad nechce vyvodzovať, ide mu o dosiahnutie nápravy.

"Podľa môjho názoru polícia jednoznačne pochybila," povedal dnes Palko na brífingu po stretnutí s riaditeľom Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Pavlom Brathom. Podľa Palka ide z právneho hľadiska o jasný prípad. "Novinárka ohlásila v zmysle zákona o zhromažďovacom práve demonštráciu na tom mieste a je jasné, že držanie transparentov a prevolávanie hesiel na takomto zhromaždení je neodmysliteľnou súčasťou zhromažďovacieho práva," povedal Palko. Podľa neho preto celú situáciu nemali policajti posudzovať ako priestupok alebo trestný čin. "Môžeme diskutovať, či netreba zmeniť zákon v tejto veci," uviedol Palko, podľa ktorého išlo o legálnu akciu novinárky.

Ako uviedol exminister vnútra, polícia si doteraz nepriznala omyl. "Za 12 hodín po tomto incidente sa nenašiel nikto z vedenia ministerstva vnútra, kto by zdvihol telefón a položil pár otázok policajtom, ktorí robili preverovanie priestupku, že či si nemyslia, že prevolávanie hesiel je súčasťou zhromažďovacieho práva," povedal Palko. Podľa neho by mali byť vedúci funkcionári polície preškolení v zákone o zhromažďovacom práve. "Došlo k zlyhaniu vyšších úrovní vedenia ministerstva vnútra, pretože nikto dlhé hodiny nebol schopný upozorniť nižšie postavených policajtov, že je to celé absurdné," uviedol Palko, podľa ktorého by sa mal parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť venovať viacerým nevydareným akciám polície za posledné dva mesiace. Poslanec Palko si myslí, že je potrebné, aby si polícia osvojila pravidlo, že "omyl treba rýchlo priznať, ospravedlniť sa a nezakrývať ho ďalšími omylmi, lebo to situáciu zhoršuje".

Podľa Palka je absurdné, že ešte stále prebieha trestné stíhanie vo veci útoku na verejného činiteľa v prípade stredajšieho zákroku polície voči kazašskej novinárke. "Považujem to za chybu," povedal.

Kazašskú novinárku, 48-ročnú Balli Marzecovú, prepustili policajti v stredu pred polnocou. "V rámci jej trestného konania vyšetrovateľ neplánuje ďalšie úkony, ktoré sa týkajú jej osoby," uviedla po stretnutí Palka a Bratha bratislavská policajná hovorkyňa Alena Toševová. Podľa nej už kontrolné orgány preverujú zásah polície voči novinárke, ktorá neuposlúchla opakovanú výzvu polície a narušila verejný poriadok. "Svojím správaním rušila verejný poriadok, preto bola vyzvaná, aby nekričala počas oficiálneho ceremoniálu," informovala Toševová.

Šéf bratislavskej polície Pavol Brath dnes popoludní agentúre SITA povedal, že trestné stíhanie Balli Marzecovej by už malo byť zastavené.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Polícia prepustila kazašskú novinárku (22. 11. 2007)
 SDKÚ-DS bude žiadať vysvetlenie Kaliňáka o postupoch polície (22. 11. 2007)
 Preveruje sa, či kazašská novinárka nespáchala trestný čin (21. 11. 2007)nasledujúci článok >>
Západ nás núti, aby sme sa vzdali Kosova, tvrdí Koštunica
<< predchádzajúci článok
Fico chápe vnútropolitickú situáciu v Bosne

Podľa Palka polícia pochybila pri zásahu voči novinárke - diskusné fórum čitateľov