Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. septembra 2018

PODPÍSALI DOHODU: Kim súhlasil s demontážou jadrových zariadeníSeverokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in.Zdieľať
Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in. Foto: TASR/AP
Pchjongjang 19. septembra (TASR) - Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in podpísali v stredu na rokovaní v Pchjongjangu dohodu týkajúcu sa denuklearizácie Kórejského polostrova, informovala agentúra Jonhap.


Kim súhlasil s demontážou jadrových zariadení, chystá sa do Soulu

Severná Kórea súhlasila s prijatím konkrétnych krokov smerujúcich k denuklearizácii Kórejského polostrova. Po stredajšom rokovaní so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Pchjongjangu to oznámil juhokórejský prezident Mun Če-in.

Na spoločnej tlačovej konferencii, po druhom dni rokovaní, Mun podľa agentúry DPA uviedol, že Kim súhlasil s trvalou demontážou jadrových zariadení v Severnej Kórei za prítomnosti medzinárodných expertov.

"Úplná denuklearizácia je v nie príliš vzdialenej budúcnosti," zdôraznil juhokórejský prezident.

Obe krajiny sa dohodli aj na tom, že "odstránia všetky nebezpečenstvá, ktoré by mohli spôsobiť vojny na polostrove", povedal Mun.

Kim zas vyhlásil, že čoskoro sa chystá navštíviť Južnú Kóreu.

Agentúra Jonhap taktiež informovala, že ministri obrany oboch krajín podpísali v Pchjongjangu dohodu, ktorá má upevniť výsledok aprílového summitu Kima a Muna - vyvinutie spoločného úsilia o zastavenie "všetkých nepriateľských aktov" a "prakticky odstrániť nebezpečenstvo vojny".

Juhokórejský prezident priletel v utorok do severokórejského hlavného mesta priamo zo Soulu na trojdňovú návštevu. Ide už o jeho tretí tohtoročný summit s vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-unom.

Na predošlých summitoch s Munom, ako aj na júnovom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Singapure vyjadril Kim želanie dosiahnuť úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Putin varoval Izrael pred ďalšími útokmi na Sýriu
<< predchádzajúci článok
Priaznivcov leta poteší slnečný a teplý stred pracovného týždňa

PODPÍSALI DOHODU: Kim súhlasil s demontážou jadrových zariadení - diskusné fórum čitateľov