Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. marca 2012

Pokračovať v reforme justície chce SDKÚ aj Obyčajní ľudia



Pokračovať v začatých reformách justície, prípadne udržať tie, ktoré začalo súčasné vedenie ministerstva spravodlivosti, chce SDKÚ-DS a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. ...



Zdieľať
kladivko BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Pokračovať v začatých reformách justície, prípadne udržať tie, ktoré začalo súčasné vedenie ministerstva spravodlivosti, chce SDKÚ-DS a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.


Naopak, strana Smer-SD chce prehodnotiť neústavné zásahy do justičného systému vykonané súčasnou vládou. Vyplýva to z analýzy volebných programov politických strán so šancou uspieť vo voľbách, ktorú vypracovalo združenie Via Iuris.

Personálne oblasť vníma ako najväčší problém strana SaS, ktorá jej venuje pomerne rozsiahly priestor. Dotýka sa v ňom problematiky výberu nových sudcov, ich vzdelávania, osobnostných kritérií na výkon ich povolania, ako aj možnosti pozbavenia ich funkcie.


Disciplinárnym konaniam sa venuje len SaS

Personálnu obmenu sudcovského stavu chce dosiahnuť aj KDH. SDKÚ-DS v jednej vete zdôrazňuje etický rozmer sudcovského povolania a strana Smer-SD všeobecne uvádza, že chce zosúladiť právnu úpravu statusu sudcov s medzinárodnými štandardmi.

Ostatné strany túto oblasť nezmieňujú. Témou disciplinárnych konaní sa zaoberá len strana SaS a to tromi návrhmi čiastkových zmien, konštatuje sa v analýze Via Iuris.

S výnimkou hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sa každá zo strán venuje v relatívne širokej miere problematike rýchlosti súdneho konania, elektronizácii a materiálneho vybavenie súdov. V súčasnosti je táto oblasť vnímaná ako najväčší problém súdnictva a každá zo strán navrhuje aspoň čiastkové riešenia týchto problémov.

"Vzhľadom na kriticky nízku mieru dôvery slovenskej verejnosti v súdnictvo nepovažujeme materiálne vybavenie súdov a dĺžku konaní za najzávažnejší problém. Tejto téme venovali politické strany neporovnateľne viac pozornosti než napríklad zodpovednosti sudcov a sudcovskej etike,“ uviedla advokátka Zuzana Čaputová, ktorá spolupracuje so združením Via Iuris.


Súdnictvu sa v programe venuje skoro každá strana

Najrozsiahlejšiu časť týkajúcu sa inštitucionálnych otázok má v programe strana SaS, ktorá chce presadzovať posilnenie sudcovskej samosprávy a zvýšenie špecializácie sudcov, vrátane vytvorenia Najvyššieho správneho súdu.

KDH chce iniciovať diskusiu o bezpečnostných previerkach na miesta sudcov, alebo ich priamej voľby a SDKÚ-DS bude presadzovať ústavné zmeny, ktoré oddelia predsedu Súdnej rady od predsedu Najvyššieho súdu SR, zreformujú Najvyšší súd SR a obmedzia politický vplyv na Ústavný súd SR.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by chcelo posilniť správne súdnictvo. Ostatné strany sa k tejto oblasti nevyjadrujú.

Téme súdnictvo sa venuje takmer každý z volebných programov politických strán, avšak v rôznej miere. Z hľadiska rozsahu a teda dôrazu na túto tému podľa Via Iuris najhoršie obstála strana SMK (volebný program sa k tejto téme nevyjadruje) a 99 % – občiansky hlas (téma súdnictvo je obsiahnutá v jednej všeobecnej vete).

Naopak relatívne veľký rozsah je téme súdnictvo venovaný stranami SaS a KDH. Strana SNS nemá aktuálny volebný program na svojich internetových stránkach zverejnený, konštatuje analýza.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Záhorie zasiahlo o polnoci zemetrasenie, ľudia sú vystrašení
<< predchádzajúci článok
Slovenský HDP stúpol v minulom roku o vyše tri percentá