Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. októbra 2007

Pokračuje rozprava k novele zákona o sociálnom poistení



Pokračujúcou rozpravou o vládnom návrhu novely zákona o sociálnom poistení sa začal desiaty deň rokovania 14. schôdze Národnej rady SR. Podľa navrhovanej novely by sa mali od začiatku budúceho roka ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. októbra (SITA) - Pokračujúcou rozpravou o vládnom návrhu novely zákona o sociálnom poistení sa začal desiaty deň rokovania 14. schôdze Národnej rady SR. Podľa navrhovanej novely by sa mali od začiatku budúceho roka maximálne vymeriavacie základy pre platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity zvýšiť zo súčasného trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy na Slovensku. Vyššie odvody by sa však nemali prejaviť na vyššej sume dôchodku či dávky v nezamestnanosti.

Podľa navrhovanej novely by od 1. januára do 30. júna budúceho roka malo viac ako 1,5 mil. sporiteľov, ktorí od januára 2005 vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, mať možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce súčasne v rovnakom období umožniť vstup do druhého piliera tým občanom, ktorí tak neurobili do konca júna 2006. Od začiatku budúceho roka by sa mal druhý dôchodkový pilier zdobrovoľniť aj pre mladých ľudí, ktorí sa narodili po 31. decembri 1986.

Otvorenie druhého dôchodkového piliera pre mladých ľudí je podľa poslanca Martina Kuruca (SDKÚ-DS) z dlhodobého hľadiska fatálnou chybou. Ako ďalej uviedol v rozprave k návrhu novely zákona o sociálnom poistení, hrozí, že prvý, priebežný pilier bude v budúcnosti poskytovať len minimálnu výšku starobných dôchodkov.

Kritizuje tiež návrh na dočasné zvýšenie správneho fondu Sociálnej poisťovne zo súčasných 2,9 % na 3,5 % z objemu vybraného poistného. "Takéto zvýšenie je neodôvodnené a ničím neopodstatnené," povedal. Upozornil pritom na to, že zdravotným poisťovniam schválil parlament zníženie správneho fondu zo 4 % na 3,5 % z vybraného poistného.

Poslankyňa Oľga Nachtmannová (Smer-SD) v rozprave upozornila na to, že bývalé ministerstvo práce a sociálnych vecí občanom hrubo zamlčalo riziká existujúce v druhom pilieri. "Cieľom úprav, ktoré navrhuje súčasné ministerstvo, nie je zneistenie sporiteľov, ale ich ochrana pred skutočnosťami, ktoré im neboli pravdivo alebo zrozumiteľne vysvetlené," povedala. Podľa nej je pre občanov bezpečnejší prvý, priebežný pilier, ktorý garantuje štát. Poslanec Štefan Kužma (SDKÚ-DS) sa však, naopak, obáva o bezpečnosť prvého piliera. "Ak dnes máme vysoký rast ekonomiky a už dnes chýbajú v prvom pilieri peniaze, tak čo sa stane, ak príde kríza v ekonomike," povedal. V takomto prípade sa podľa Kužmu môže dostať prvý pilier do "obrovských problémov".

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trest smrti pre pašerákov drog je v súlade s ústavou Indonézie
<< predchádzajúci článok
ÚVO zamietol námietky uchádzačov v súťaži o infokampaň o eure