Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2023

Policajného exprezidenta Kovaříka obžalovali pre prerušenie policajného zásahuProkuratúra podala obžalobu na bývalého policajného prezidenta Petra Kovařík vo veci prerušeného policajného zásahu. Ako pre agentúru SITA ...Zdieľať
kovarik 676x451 26.9.2023 (SITA.sk) - Prokuratúra podala obžalobu na bývalého policajného prezidenta Petra Kovařík vo veci prerušeného policajného zásahu. Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Patrik Hujsa, prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava v pondelok 25. septembra podal na súd obžalobu vo veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Obvinenie pre zločin zneužívania právomoci


Peter Kovařík z funkcie šéfa polície odstúpil v septembri 2021. Dôvodom bolo obvinenie pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Podľa policajnej inšpekcie totiž zmaril prebiehajúci zásah zadržania, ako aj vykonanie nasledovných trestno-procesných úkonov s obvinenými Matejom Z. a Petrom P. Bývalý šéf polície argumentoval, že nasadenie zásahového tímu nebolo v kompetencii vyšetrovateľky policajnej inšpekcie a po tom, čo vec skonzumoval s dočasne povereným šéfom inšpekcie, dal pokyn zásah dokončiť.

Peter Kovařík už začiatkom leta tohto roku v stanovisku k svojmu trestnému stíhaniu uviedol, že celé vyšetrovanie bolo vykonané v rozpore so zásadou objektívnosti orgánmi, ktoré boli zaujaté.

"Dva roky vyšetrovania, plného prieťahov v konaní, počas ktorého boli fakticky len zopakované účelovo vykonané úkony pred vznesením obvinenia, kde sa svedkovia spravidla z úradu inšpekčnej služby vyhýbali odpovediam na otázky, najmenej v dvoch prípadoch účelovo klamali. Naviac, dozorujúci prokurátor Juraj Chylo zabránil položeniu všetkých otázok, ktoré smerovali k nezákonnostiam v konaní tímu Diany Santusovej," vyhlásil Peter Kovařík.

Výsluchy svedkov a znalecký posudok


Napriek tomu podľa neho výsluchy svedkov a znalecký posudok len potvrdili to, čo tvrdil od začiatku. "Vyžiadanie zásahovej jednotky bolo protiprávne, jej povolenie rovnako. Akcia bola spustená len preto, lebo príslušníci tímu Úradu inšpekčnej služby Oblúk sa dozvedeli, že Národná kriminálna agentúra, chce začať trestné stíhanie vo veci, pre zneužitie právomoci členmi tímu Oblúk, teda presne za to, za čo bolo vznesené obvinenie príslušníkom NAKA," skonštatoval bývalý policajný prezident.

Peter Kovařík tiež zdôraznil, že všetkých jeho 40 návrhov na vykonanie dokazovania bolo odignorovaných. "Nezákonnosti dozorového prokurátora kryla generálna prokuratúra a domôcť sa objektívnosti bolo nemožné, som preto rád, že toto bezprávie sa končí a bol by som prekvapený, keby súd takto vykonštruovanú obžalobu neodmietol. Vyšetrovanie malo byť už dávno zastavené, keďže skutok nie je trestným činom," dodal policajný exprezident.


Zdroj: SITA.sk - Policajného exprezidenta Kovaříka obžalovali pre prerušenie policajného zásahu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne na recykláciu
<< predchádzajúci článok
NAKA zasahovala v Nitrianskom kraji, pri akcii Agentúra zadržala aj majiteľa siete penziónov