Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2021

Policajného prezidenta by podľa Via Iuris mala vo výberovom konaní naďalej vyberať komisia, nie minister vnútra



Policajného prezidenta a riaditeľa policajnej inšpekcie by mala v transparentom a verejnom výberovom konaní aj naďalej vyberať nezávislá komisia, nie minister vnútra. Skonštatovala to mimovládna organizácia ...



Zdieľať
207263092_1154704504993896_1444014641475910555_n 676x451 28.11.2021 (Webnoviny.sk) - Policajného prezidenta a riaditeľa policajnej inšpekcie by mala v transparentom a verejnom výberovom konaní aj naďalej vyberať nezávislá komisia, nie minister vnútra. Skonštatovala to mimovládna organizácia Via Iuris, ktorá podala pripomienky k návrhu na zmenu zákona o štátnej službe v polícii.


Týkajú sa výberu, vymenovania a odvolávania policajného prezidenta a riaditeľa policajnej inšpekcie. Novelu má v zrýchlenom režime schvaľovať parlament na nasledujúcej schôdzi.

Odvolanie bez uvedenia dôvodu


Svoje návrhy preto organizácia zaslala aj poslancom a poslankyniam parlamentu. Tlačovú správu poskytla hovorkyňa Via Iuris Ivana Kohutková.

Mimovládka pripomenula, že ak by zákon schválili, zrušilo by sa výberové konanie na policajného prezidenta a riaditeľa policajnej inšpekcie a záväznosť vypočutia kandidátov pred výborom pre obranu. Odvolať oboch funkcionárov by bolo možné bez uvedenia dôvodu.

Podľa Via Iuris kandidátov má okrem výboru pre obranu a bezpečnosť vypočúvať aj výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny a odporúčanie výborov má byť záväzné.

Ako doplnili, nového policajného prezidenta má menovať prezident Slovenskej republiky namiesto navrhovaného ministra vnútra.

Inšpekcia má byť nezávislá od ministra


Organizácia tiež žiada, aby o odvolaní predstaviteľov oboch policajných funkcií nerozhodoval iba minister vnútra, ale aj iné subjekty.

Zdôraznili, že odvolávanie má byť možné len na základe zákonom stanovených dôvodov a v prípade, keď si neplnia zákonom stanovené úlohy či svojím konaním vážne ohrozujú dôveryhodnosť polície.

Organizácia tiež upozorňuje na to, že je nevyhnutné zriadenie samostatnej policajnej inšpekcie, ktorá bude nezávislá od ministerstva vnútra.

V súčasnosti totiž Slovensko nespĺňa európske požiadavky na nezávislé vyšetrovanie sťažností a trestnej činnosti policajtov.

Situácia volá po odpolitizovaní inšitúcií


Pochybnosti o objektívnosti a nezávislosti tejto inštitúcie vyvoláva vyšetrovanie trestných činov a pochybení policajtov policajtmi alebo vyšetrovaľmi, ktorí patria pod rovnakého nadriadeného - ministra vnútra.

„Tento návrh považujeme za neakceptovateľný, pretože významne posilňuje politický vplyv ministra vnútra na policajného prezidenta a celú políciu. Je neprijateľné, že ruší výberové konanie na policajného prezidenta a riaditeľa policajnej inšpekcie pred komisiou a túto úlohu ponecháva plne na ministrovi vnútra. Súčasná spoločenská situácia volá po odpolitizovaní kľúčových inštitúcií, aby sa zachovala ich nezávislosť a dôveryhodnosť,“ vysvetlila právnička spolupracujúca s Via Iuris Ivana Figuli.

Organizácia žiada, aby poslanci pri hlasovaní zohľadnili aj jej argumenty a súčasný návrh nepodporili.


Zdroj: Webnoviny.sk - Policajného prezidenta by podľa Via Iuris mala vo výberovom konaní naďalej vyberať komisia, nie minister vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Reálnou hrozbou legalizácie výnosov z trestnej činnosti je iba veľká korupcia, konštatuje ministerstvo vnútra
<< predchádzajúci článok
Slovenskí politici sú proeurópski a proatlantickí najmä, ak sú pri moci. Krajina zostáva náchylná vplyvu Kremľa