Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2021

Reálnou hrozbou legalizácie výnosov z trestnej činnosti je iba veľká korupcia, konštatuje ministerstvo vnútraZ hľadiska hrozby generovania výnosov z trestnej činnosti predstavuje korupcia stredne vysokú úroveň hrozby. Konštatuje to Ministerstvo vnútra SR v Aktualizácii zistení z ...Zdieľať
gettyimages 1136060778 676x451 28.11.2021 (Webnoviny.sk) - Z hľadiska hrozby generovania výnosov z trestnej činnosti predstavuje korupcia stredne vysokú úroveň hrozby. Konštatuje to Ministerstvo vnútra SR v Aktualizácii zistení z druhého národného hodnotenia rizík legalizácie výnosov z trestnej činnosti a financovania terorizmu.


Ako ďalej uvádza, predpokladaná výška nezaznamenaných výnosov je vzhľadom na ich charakter určite vyššia v porovnaní s identifikovanými výnosmi v rámci reálne stíhanej korupčnej trestnej činnosti.

Hrozbou je systémová korupcia


Reálnu hrozbu legalizácie výnosov z trestnej činnosti bude však podľa dokumentu i naďalej predstavovať len veľká, systémová korupcia.

Pokiaľ ide o hrozbu legalizácie výnosov z trestnej činnosti pri majetkovej kriminalite, tá je podľa materiálu stredne nízka s klesajúcim trendom.

„Pomer výšky nezaznamenaných výnosov je mierne vyšší, významným faktorom legalizácie výnosov z trestnej činnosti je však skutočnosť, že percentuálny podiel je takmer 55,42 percenta na celkovom stíhaní osôb v SR," uvádza sa v dokumente.

Stále najväčší potenciál generovania výnosov z jednotlivých majetkových trestných činov má podľa ministerstva vnútra trestný čin krádeže veci vysokej hodnoty a organizované formy, ktorých predpokladaná výška nezaznamenaných výnosov je mierne vyššia.

Konzumácia niektorých drog stúpne


„Toto však neplatí pri celkovej hrozbe legalizácie výnosov z trestnej činnosti majetkovej kriminality," konštatuje rezort.

Z hľadiska generovania výnosov z drogovej a takzvanej farmaceutickej trestnej činnosti je podľa materiálu možné hovoriť o stredne vysokej hrozbe legalizácie výnosov z trestnej činnosti so stúpajúcim trendom, pričom predpokladaná výška nezaznamenaných výnosov je podstatne vyššia. Rovnaký charakter má aj jej organizovaná forma.

„Na základe vývoja je možné predpokladať, že bude pokračovať zvyšovanie konzumácie marihuany a metamfetamínu, ich produkcia, dovoz, distribúcia, ako aj záujem o prekurzory potrebné k výrobe metamfetamínu," uvádza sa v dokumente.

Rezort vnútra doplnil, že možno predpokladať aj zvyšovanie konzumácie nových psychoaktívnych látok spojených s ich zaobstarávaním cez internet a zneužívanie kuriérskych a poštových služieb na ich dovoz.

„Nárast je možné očakávať aj v oblasti takzvanej farmaceutickej kriminality," dodalo ministerstvo.


Zdroj: Webnoviny.sk - Reálnou hrozbou legalizácie výnosov z trestnej činnosti je iba veľká korupcia, konštatuje ministerstvo vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gastrosektor víta poukazy pre dôchodcov, najprv však žiada zníženie DPH
<< predchádzajúci článok
Policajného prezidenta by podľa Via Iuris mala vo výberovom konaní naďalej vyberať komisia, nie minister vnútra

Reálnou hrozbou legalizácie výnosov z trestnej činnosti je iba veľká korupcia, konštatuje ministerstvo vnútra - diskusné fórum čitateľov