Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2010

Policajti v slumoch Ria de Janeira našli tony drogBrazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva v utorok ocenil víkendovú policajnú a ...Zdieľať
drogy Brazílska polícia zabavila v slumovej oblasti v Riu de Janeiro 40 ton marihuany a 200 kíl kokaínu.Foto: SITA, APRIO DE JANEIRO 30. novembra (WEBNOVINY) - Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva v utorok ocenil víkendovú policajnú a vojenskú operáciu, počas ktorej sa podarilo dostať pod kontrolu baštu brazílskych drogových pašerákov a priekupníkov v slumovej oblasti metropoly Rio de Janeiro. Podľa prezidenta okupácia favely Complexo do Alemao je len začiatok kampane za očistenie Ria od drog. Informuje o tom britská televízna stanica BBC. "Túto vojnu vyhráme," vyhlásil Lula a dodal, že vojna sa ešte neskončila, a toto bol len začiatok. "Dôležité je, že sme urobili prvý krok," dodal.


Polícia zabavila v slumovej oblasti v Riu 40 ton marihuany a 200 kíl kokaínu
Brazílska polícia zabavila pri záťahu proti drogovým priekupníkom na severe metropoly Rio de Janeiro zbrane, takmer 40 ton marihuany a asi 200 kilogramov kokaínu. Policajti v oblasti Complexo do Alemao zatkli aj 40 zločincov vrátane údajných lídrov miestnych gangov. Akcia sa uskutočnila v nedeľu pred úsvitom miestneho času a zúčastnilo sa na nej asi 2 600 policajtov a príslušníkov elitných vojenských jednotiek. Ozbrojeným zložkám pomáhali helikoptéry a obrnené vozidlá.

Tretina zo šesťmiliónovej populácie Ria žije v slumoch
V chudobnej štvrti Grota, ktorá je jednou z 15 častí komplexu, žije asi 400 000 ľudí a je sídlom pašerákov a priekupníkom drog. Dlhý čas sa jej polícia a úrady vyhýbali. Tretina zo šesťmiliónovej populácie Ria žije v slumoch, ktoré sa nazývajú favely. Tie sa nachádzajú na kopcoch okolo stredu mesta a vyznačujú sa vysokou kriminalitou. Nedávne zrážky medzi bezpečnostnými silami a členmi organizovaných skupín, ktoré ovládajú chudobné štvrte Ria de Janeiro, si vyžiadali najmenej 23 ľudských životov. Brazílske orgány následne začali rozsiahlu operáciu, v rámci ktorej nasadili tisíce ozbrojených policajtov, obrnené vozidlá a vrtuľníky.
Kriminalita v Riu de Janeiro je sledovaná najmä v súvislosti s pripravovanými majstrovstvami sveta vo futbale v roku 2014. O dva roky neskôr bude Rio dejiskom letných olympijských hier.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SNS navrhla sadzbu za poistencov štátu 4,6 %. Neprešla
<< predchádzajúci článok
Tatra banka spustila hovoriace bankomaty