Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2010

SNS navrhla sadzbu za poistencov štátu 4,6 %. NeprešlaParlamentný zdravotnícky výbor odobril výšku sadzby za poistencov štátu na úrovni 4,32 % z priemernej mzdy spred dvoch ...Zdieľať
uhliarik Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik.Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Parlamentný zdravotnícky výbor odobril výšku sadzby za poistencov štátu na úrovni 4,32 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Schválil totiž pozmeňujúci návrh poslanca Petra Markoviča (SDKÚ-DS) k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení. Výbor mal pôvodne rokovať o spoločnej správe výborov k novele, napokon ju však opätovne otvoril v druhom čítaní.


Opozičný poslanec Štefan Zelník (SNS) predložil na rokovaní vlastný pozmeňujúci návrh, v ktorom navrhoval výšku sadzby na úrovni 4,6 % z vymeriavacieho základu. Bol pritom ochotný pristúpiť aj na variant platby na tejto úrovni iba časť roka, napríklad prvý polrok roku 2011. O jeho návrhu napokon poslanci ani nehlasovali, keďže ešte pred ním schválili návrh poslanca Markoviča.

V súčasnosti štát za jedného svojho poistenca platí 4,78 % z vymeriavacieho základu, teda 34,56 eura mesačne. Podľa vládou schváleného rozpočtu by to v roku 2011 malo byť 4,32 % z vymeriavacieho základu, teda mesačne na jedného poistenca 32,16 eur. V nasledujúcich dvoch rokoch by mala podľa vládou schváleného rozpočtu sadzba za štátnych poistencov klesnúť na 4 %.Najprv upchajme diery, potom rokujme o peniazoch, vyzval Uhliarik
Zelník na výbore upozornil, že aj napriek avizovaného nárastu celkových zdrojov v zdravotníctve o asi 2 % je potrebná aj úprava platieb za poistencov štátu. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik zopakoval, že by pre rezort uvítal viac finančných prostriedkov. Zároveň však dodal, že v minulých rokoch zdroje neustále rástli, no nepodarilo sa zefektívniť finančné toky. "Najprv upchajme diery, potom rokujme o peniazoch," navrhol minister.

Poslanci schválili návrh rozpočtu úradu na roky 2011 až 2013
Poslanci zároveň na utorňajšom rokovaní výboru súhlasili s výmenou predsedu, podpredsedu a členov Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a taktiež schválili návrh rozpočtu úradu na roky 2011 až 2013 a spoločné správy k návrhu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení a k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach a iných zákonoch.

Slovákov možno opäť čakajú zľavy na lieky na recept
Lekárne na Slovensku budú môcť možno od začiatku budúceho roka opätovne poskytovať zľavy aj na lieky na predpis. Parlamentný zdravotnícky výbor totiž v utorok schválil pozmeňujúci návrh poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS) k novele zákona o zdravotných poisťovniach a iných zákonoch. Tú, výbor opätovne otvoril v druhom čítaní. Obmedzenie marketingových aktivít poskytovateľov lekárskej starostlivosti iba na voľnopredajné lieky a doplnkový sortiment zaviedla novela zákona o liekoch od decembra minulého roka.

"Navrhujem, aby lekáreň mohla dať zľavu na cene lieku predpísaného na recept s tým, že táto zľava, ktorá je samozrejme dobrovoľná z pohľadu lekárne, sa rozdelí medzi zdravotnú poisťovňu a pacienta v pomere v akom je pomer úhrady na danom lieku," objasnil Novotný. Ak by teda liek stál napríklad 10 euro, pričom osem eur platí poisťovňa a dve eurá pacient, a lekáreň sa dobrovoľne rozhodne dať na liek zľavu 1 euro, 80 centov by ušetrila poisťovňa a 20 centov pacient. Práve šetrenie na strane poisťovne považuje koaličný poslanec sa veľkú výhodu návrhu. Zároveň upozornil, že návrh zakazuje lekárňam dávať akékoľvek výhody vo forme naturálií či hotovostných platieb.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemocnice budú mať zrejme na transformáciu viac času
<< predchádzajúci článok
Policajti v slumoch Ria de Janeira našli tony drog